Kuntaministeri

Pyhäjärvellä

Kuntaministeri rohkaisi kuntapäättäjiä hakemaan muita ratkaisuja ,kuin kuntaliitoksia,paras-ja muiden kunnallisten ongelmien ratkaisuksi.Hänen mielestään hallintokulut on jo vedetty niin tiukalle,ettei kuntaliitoksilla niistä säästöjä synny.Palvelut kuntalaisille tulee hoitaa mahdollisimman turvatusti,näissä kuluissa valtio tulee olemaan mukana.Vain 3% tulee niistä 100 kunnan kuntaliitoksesta jotka nyt ovat vireillä, säästöä valtiolle,verrattuna siihen jos pääkaupunkiseudun 4 kuntaa liitettäisiin yhteen.

5

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kova työmies

      sinun tyhjätaskun elämää muuttais?

      • nyt tuulta purjeisiin

        Uuden kaupunginjohtajan kanssa tuulta purjeisiin ja tämä pysähtyneisyys lopetetaan.
        Kaikki kunnan omat virat tänne paikkakunnalle. Sopimukset kuntien kanssa purkuun, koska niistä hyötyy vain isäntäkunta- me olemme vain antajia ja iloisia.
        Kunnan virkamiehet asumaan Pyhäjärvelle ja maksamaan tänne verot. Myös muiden suurien laitoksien johtoa tulisi houkutella tänne. Hyvä Mari Kiviniemi!!


    • Kyllä kansa tiesi

      Ei tuota paljon tartte miettiä, kun mistään ei kukaan tahdo luopua, jokainen kunnista tahtoo (oikeutetusti) osan pitää itsellään. Hallintobudjetti on kuitenkin niin pieni osa koko budjettia!

      • Pahinta-

        Pelkäämpä, huhut kertoo aivan muuta,asia on muhimassa edelleen,ovathan ne vain huhuja.


    • virheensä nyt?

      Jopa patisteltiin liitoksiin ja nyt on laskeskeltu tuloksia, ettei tämä hyödytäkään yhtään mitään? Tämänhän meillä kyllä muutama laskentanero kansalainen osasi laskea, päättäjät eivät osanneet!!!Eikä noita olisi tarvinnut paljon laskea, kun olisi voinut kysyä, että mistä ne säästöt oikein saadaan syntymään...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      122
      5115
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3658
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1504
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1391
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1292
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1198
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1117
    Aihe