Beckin masennustesti

tavistestaaja

Sain tuosta Beckin masennustestistä 24 pistettä. Siinä lukee, että jos saa yli 17 pistettä, olisi hyvä hakea apua. Miten luotettava tuo testi on? Onko se jokin yleisesti hyväksytty masentuneen testausmuoto?

Olen 25-vuotias nainen ja tämä paska olo on vaivannu enemmän tai vähemmän viimeiset 10 vuotta. En vaan jotenkin uskalla/viitsi mennä lääkäriin. En halua myöntää itselleni, että olen niin heikko. Yritän vaan pärjätä.

Enkä ainakaan halua kertoa tai purkaa kenellekään mitään mun sisimpiä tuntoja. Ne on niin epäselkeitä itsellekin, en osaa pukea niitä sanoiksi. On vaan niin paha olla ilman mitään konkreettista syytä.

Näin jälkeen päin ajatellen muistan tän alkaneen murrosiässä ihan yhtäkkiä. Olin ihan tavallinen pentu, sitten kävi näin. Mieli meni maahan. Silloin luulin vaan yhtäkkiä ruvenneeni laiskaksi. Nyt tätä on jatkunut vuos tolkulla.

Olenko masentunut vai onko tää vaan elämää?

Voinko vain marssia lääkäriin ja saada jotain nappeja, jotka auttaisivat tähän mahdolliseen aivokemialliseen häiriöön? En koe tarvitsevani mitään terapiaa.

Mun elämästä ei oikeesti puutu mitään; on opiskelupaikka, työpaikka, vanhemmat elossa, muutama kaveri, lämmin koti, ruokaa, ulkomaanmatkojakin joskus. Pää ei vaan skulaa!!!

10

2397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • D.a.r.k.s.o.u.l

      Kun selität sille koko asian niin se varmaankin
      kirjoittaa sulle reseptin siihen "aivokemialliseen häiriöön"..

      Se on niin helppoa.

      Jossei ne napit auta niin sitten menee hieman vaikeemmaksi.

    • tuohon auta?

      "Enkä ainakaan halua kertoa tai purkaa kenellekään mitään mun sisimpiä tuntoja. Ne on niin epäselkeitä itsellekin, en osaa pukea niitä sanoiksi. On vaan niin paha olla ilman mitään konkreettista syytä."
      ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
      Sinun on saatava vaan puhuttua sisäiset tuntosi..tulla avoimeksi. Tietenkin aluksi terapeutti, diakoni, sosiaalinen ryhmä/ kerho?.
      LUENNOT; itsetunnosta, arkuudesta, jännittämisestä.
      www.mtkl.fi/kuntoutus > kursseja voi hakea kuka tahansa. Eläke ja työ tilanteesta riippumatta!
      Kurssit ovat 6-7pv kestäviä. > KYLPYLÖISSÄ > ILMAISIA. Näkee muita ihan samassa tilanteessa olevia> Siellä voi olla kuin avoin kirja, pelkäämättä, jännittämättä mitään?!
      ONNEA MATKAAN. ...opi tuntemaan ITSESI>........ > Itsetunto kasvaa sisältä päin, kun on saanut purettua pahan olon

      • ap.

        edellisistä vastauksista saa sen kuvan, ettei kannata mennä lääkäriin... että on typerää syödä lääkkeitä (niin omasta mielestänikin..tai en haluaisi ainakaan) ja terapiaan en halua..

        Jatketaan tällä linjalla!


      • D.a.r.k.s.o.u.l
        ap. kirjoitti:

        edellisistä vastauksista saa sen kuvan, ettei kannata mennä lääkäriin... että on typerää syödä lääkkeitä (niin omasta mielestänikin..tai en haluaisi ainakaan) ja terapiaan en halua..

        Jatketaan tällä linjalla!

        Jos asia on niin kun sen sanot olevan,
        aivokemiallinen häiriö,niin siihen
        nimenomaan on se lääkitys joka auttaa.

        Mene ihmeessä lääkäriin ja kerro asia niin kun se on.


    • nomen

      Beckin masennustesti itse tehtynä voi antaa viitteitä keskivaikeasta tai vaikeasta masennuksesta. Mutta vasta ammatti-ihmisen tekemät testit ja haastattelut, voivat antaa oikeamman kuvan masennuksestasi.

      Kertomuksesi perusteella kannttaa hakeutua ammattilaisen puheille, mielellään psykiatrin. Sinun pitää kertoa vastaanotolla kaikki tuntemuksesi, jos haluat saada apua. Lääkkeet hoitavat vain oireita, ne eivät poista masen nustaipumusta. Parhaat tulokset toipumisessa saavutetaan lääke terapiahoidolla. Lääkkeet auttavat jaksamaan, terapiasta löytyvät syyt masennukseesi ja neuvot miten pärjätä itsesi kanssa.

      Masennustaipumukselle herkät ihmiset oireilevat juuri kuvailemallasi tavalla. Välillä on aina masennuskausia ja välillä parempia aikoja. Mutta se iso romahdus masennuskaivon pohjolle voi tapahtua, jos masentumisen perussyihin, jotka ovat aina yksilöllisiä ja monen osatekijän summa,ei puututa.

      Etsi käsiisi kirja: "Vakava masennus - selviytymistarina, Kari Siimes. Sieltä löydät lisää vinkkejä. On kirjakauppamyynnissä ja lainattavissa kirjastoista.

    • TuulinenHKI

      Testi on ihan hyvä ja samantapaisia on muitakin.. perusterveydenhuollossa käytetty. Käy ihmeessä keskustelu lääkärin kanssa, joka diagnosoi sitten keskustelun perusteella. Miksi kärsiä jos apua saatavilla....TK-lääkäri nyt ei ihan paras mahdollinen, mutta jos muuta ei saatavilla..

    • masentunut(ko)

      Tein itse jonkin masennustestin vähän aikaa sitten sain tulokseksi 35 pistettä ja siinä sanottiin etä pitäisi hankkia jotain apua. En haluaisi mennä jollekin tuntemattomalle puhumaan kun eihän kumminkaan kukaan ymmärrä. Pidän kaiken sisälläni ja sen takia kai olenkin tässä tilassa...

    • fhra,,,,

      Tein tuon masistestin ja tulo no nolla pistettä.
      Tuollaiset testit ovat kansalaisten huijaamista ja pelottelua.

      Kansalaiset , ryhtiä , rehellisyyttä ja kiroilua siinä avaimet masiksen hoitoon.

      • drowning

        jaa-a.. en tykkää testeistä mutta tein silti tuon, se ei vaikuttanut olevan ihan hömppää. Ja tulihan pisteitä peräti 36.. Lääkkeistä ei muuten ole mitään apua.


    • pölijääkipöljempi

      mä sain 47 pistettä..niin hukassa että mitä teen vai teenkö mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4802
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3493
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2420
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1349
    7. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      23
      1212
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1202
    9. 165
      1079
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    Aihe