Sain kuulla tällä viikolla sairastavani kilpirauhasen liikatoimintaa. Joku arvo on kaksinkertainen normaaliin. Yleislääkäri pyysi menemään sisätautilääkärille, mutta sain ajan vasta ensi maanantaiksi. Sain Beetasalpaajaa (Propral 10 mg 2-3 krt/ vrk)ensiavuksi kun sydämmen syke on nopea ja kädet vapisee sekä on hengenahdistusta. Ko. lääke kuitenkin laskee verenpaineeni todella alas, nyt 94/62 enkä uskalla syödä sitä kuin kahdesti vuorokaudessa. On niin heikko olo, mutta onneksi olen lomalla joka tosin loppuu pian. Jos saan maanantaina lääkityksen sisätautilääkäriltä niin kuinka kauan kestää ennen kuin lääke alkaa vaikuttamaan vointiin? En jaksa mennä töihin jos olen näin voimaton. Työni on vielä asiakaspalvelua jossa pitäisi olla pirteä ja ystävällinen. Onko lääkäreille tapana antaa sairaslomaa kunnes lääke alkaa vaikuttamaan? En tiedä mitä lääkettä mahdollisesti saan, mutta eikö radiojodihoito ole kielletty kun minulla on 2 leikki-ikäistä lasta? Mistä johtuu, että hengenahdistus on pahimmillaan kun syön. Laihtunut olen muutaman kilon, mutta onneksi ruoka maistuu.
Osaako joku ystävällinen vastata näihin kysymyksiini ja auttaa?
Osaako joku ystävällinen vastata näihin kysymyksiini ja auttaa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
ahaa Noin 1kk menee kun alkaa vaikuttaa ,minulla tosin lääkitys eri.jos saa radio-jodihoitoa ei saisi olla pariin päivään lasten kaa tekemisessä ja täälläkin on yksi leikki ikäinen
Minulla oli samanlaiset oireet kuin sinulla ja verenpaine laski noilla propraaleilla, kumma kun et saanut heti tyratzol reseptiä, mulle annettlln heti ja aika sisätauti lääkärille tuli kuukauden kuluttua ja jo ensi lääkärin reissulla minulle tarjottiin radiojodia ja en sitä sitten ottanut. minulla ohjeet oli ei lasten lähelle viikkoon ja miehen vieressä ei saanut nukkua piti olla muutama metri väliä. Sanoisin näin että kokeile ensin lääkitystä ja ota sitten radiojodi vasta. Lääkitystä syödään vuodesta kahteen, minulla lääkitys loppuu kesäkuussa ja olen niitä sitten syönyt 1vuosi ja 5 kuukautta. Alussa kun aloitin meni pari kolme viikkoa kun alkasi helpottamaan.