Miten te jaksatte?
Mihin te tarvitsette?
Turboo?????
100 km/t rajoitukset
80 km/t myös hyvin paljon
-maltti on valttia liikenteessä mainonta
senkun lisääntyy...
-kiirettä ei voi olla kellään
Voi halavattu, että osaatte jauhaa järjettömien
asian parissa.
Käsittämätöntä, Turbo???????
19
6531
Vastaukset
- Poikalainen
Miten naisia kiinnostaa komeat miehet?!?! Onhan se kikkeli joka jannulla! Ja miten miehiä kiinnostaa isot tissit, kauniit kasvot ja hyvät perseet?!?! Onhan se reikä rinkelissäkin! Outoa!! Ja miksi kaikki haluaa ison kodin?!?! Mahtuuhan se perhe yksiöönkin!! Vittu että jotkut on tyhmiä!! Tajuatko?! Taitaa olla kyse siitä, että jotkut on niin saatanan kapeakatseisia, että eivät tajua, että ihmisiä kiinnostaa eri asiat.
- Vapari 3000
Mitä helvettiä tuo jannu oikein teki tällä palstalla. Vittuh! Ei ole varmaan koskaan saanut kunnon naista, eikä polkenut kunnon autoa.
Miks vittu me kaikki ei pysyttäis vain kotona. Linnanmäkikin on ihan turha paikka, mitä sitä sinne innostumaan - miljoonia sinnekin uponnut. Riittää että näkee tuvan ikkunasta kun pyykki heiluu leppeässä tulessa - poislukien ne hetket, jolloin narulla on yli A-kupin rintsikoita kuivumassa.
Eikä niitä jumbokuppisia rintsikoita saisi olla siinä muutenkaan, koska ohi voi ajaa joku tasaista kahdeksaakymppiä ja äkätä tissiliivit puolinukahtaneessa tilassaan ja tietysti keskellä mutkaa. Silloin ne vuosikausia käyttättömänä olleet jarrut lyödään lukkoon, viime vuonna losahtanut etuiskari niia taas sillä tavalla kummasti, takarengas nousee ja eipä aikaakaan kun metsä raikaa ja Ladanosia sataa pitkin veristä peltoa.
Kyllä naisten olisi maltettava levittelemästä intiimejä alusvaateparsiaan pitkin teitä. Ei ne sais niin tehdä. Pitäisi säätää jokin laki. Estää ne. Siistiä kaikki pyykkinarut samalaisiksi. Autot kans 72-heppaisiksi. Innostus. Se on paha. - Meesi
Vapari 3000 kirjoitti:
Mitä helvettiä tuo jannu oikein teki tällä palstalla. Vittuh! Ei ole varmaan koskaan saanut kunnon naista, eikä polkenut kunnon autoa.
Miks vittu me kaikki ei pysyttäis vain kotona. Linnanmäkikin on ihan turha paikka, mitä sitä sinne innostumaan - miljoonia sinnekin uponnut. Riittää että näkee tuvan ikkunasta kun pyykki heiluu leppeässä tulessa - poislukien ne hetket, jolloin narulla on yli A-kupin rintsikoita kuivumassa.
Eikä niitä jumbokuppisia rintsikoita saisi olla siinä muutenkaan, koska ohi voi ajaa joku tasaista kahdeksaakymppiä ja äkätä tissiliivit puolinukahtaneessa tilassaan ja tietysti keskellä mutkaa. Silloin ne vuosikausia käyttättömänä olleet jarrut lyödään lukkoon, viime vuonna losahtanut etuiskari niia taas sillä tavalla kummasti, takarengas nousee ja eipä aikaakaan kun metsä raikaa ja Ladanosia sataa pitkin veristä peltoa.
Kyllä naisten olisi maltettava levittelemästä intiimejä alusvaateparsiaan pitkin teitä. Ei ne sais niin tehdä. Pitäisi säätää jokin laki. Estää ne. Siistiä kaikki pyykkinarut samalaisiksi. Autot kans 72-heppaisiksi. Innostus. Se on paha.Sen verran piti kommentoida et hyvä toi ladajutska!
- Citroen XM
Dieselissä turbo on ihan must! ;) Moottorin hyötysuhdetta saadaan parannettua varustamalla se turbolla ja välijäähdyttimellä, eli polttoaineen kulutus pienenee. Eikä siitä turbosta ole haittaa bensiini/Otto-moottorissakaan etenkin parantamassa alakierrosvääntöä, joka tekee moottorin käytöstä ja ajamisesta helpompaa.
Eli ei turboa käytetä vain huipputehon kasvattamiseen ja ylinopeudella kaahaamiseen. - Sami
Turbo pistää nauramaan silloin kun ei oo ketään katselemassa. :D
Piti eilen käydä demonstroimassa kaverille mökää jota oikean puolen etufillari pitää (uskoisin laakerin olevan vähän heikossa hapessa). Eli ei muuta kuin ramppiin vaan vähän kovempaa ja sitten lisää hanaa... "älä saatana aja näin lujaa!!" ... heheh
Mä olen aika vahvasti vakuuttunut että on mahdotonta rakentaa autoa ilman turboa. Kulkuvälineen voi ehkä pykätä, mutta ei autoa... - Teppo
Niinpä niin...! Hoh hoijaaa....
No perustellaan nyt sitten vaikka se tuntuukin aika turhalta. "Voi halvattu" on varmaan ihminen jolle pitää vääntää kaikesta rautalankamalli.
Itselläni on toinen Saab 900 Turbo.Nykyinen tosin vain S-mallin matalapaine Turbo. Tuntuu, että tuon kokoisessa autossa ahdin on aivan paikallaan.Mm. satasen alueella ysikymppiä ajavan rekan ohittamiseen ei tarvitse kytätä viiden kilometrin suoraa. Auto kun kiihtyy aika kivasti sen rekan ohi. Mäkisessä maastossa saa olla melkoinen kumpare, että tuon auton vaihdekeppiin tarvii koskea.Vitosella mennään. Ajaminen tuossa tilanteessa on hyvin rentouttavaa.
Tässä 16-V matalapaine ahdetussa koneessa on tehoa vain 107kW, mutta niiiin iiihanan tasainen vääntö. Ei enään perheautoa ilman Turboa!- Saabi C900
Olen asiasta täysin samaa mieltä...
- Ihimettelen vaan
Kun ylistäämänne TURBO nyt on niin karmeen ihana,
niin ihimettelen.........
miten "tyhymää" kansa sitten on, kun "raahaa"
TURBOTTOMIA ulukomailta????????
Luulis, että nyt ku autoja "saatte" puoli-ilimaa-
seksi, niin
ottaasitte täyreen hyäryn ja samaantiän
"Turboon kera"!!!!!!!!!
Vai, menneekö siel "sahajauhot" päässä sekaasin,
ku pääsee "issoille apaajille"???????
- Kassu
Miten jaksat, miksi sua kiinnostaa.. miksi et pidä juttujas omana tietonas kun ketään ei kiinnosta.. onko se sulta pois jos joku harrastaa autoja.. joskus vaan ottää päähän tollaset PÄSSIT jotka ei ymmärrä että on muutakin elämää kuin juuri se OMA tyyli..
- joo
Onhan niitä Suomessa kaikennäköisiä nopeusrajoituksia. Eivät ne kai tee turbosta mitenkään turhaa keksintöä. Monessa ajoneuvossa onpi jopa se nopeus rajattu tuohon 80-90km/h, ja silti niissä on kaikissa turbo, kuten isot kuormurit ja rekanveturit.
- kehä ykkönen
aivan juuri näin. katsoin juuri autoni ajotietokoneelta keskinopeutta;
36km/h ja ajettu 1300km pääkaupunkiseudulla.
siis kehäteitä,ruuhkia,jonottamista,kävelyvauhtia.
mihin hittoon sitä tarvii turboa ja voimaa???
oikeesti- Citroen XM
Suosittelen tutustumista Suomen karttaan. Siitä selviää mihin sitä voimaa tarvitaan. Vastoin yleistä harhaluuloa, asutus ei rajoitu vain Kehä III:n sisäpuolelle. ;)
Vakavasti puhuen, ja viitaten aikaisempaan kirjoitukseeni tässä ketjussa: Vastaavasti voisi ihmetellä mihin sitä tarvitaan moniventtiili-tekniikkaa tai polttoaineen monipistesuihkutusta. Pärjättiinhän sitä 2-venttiilisillä kaasarikoneillakin, ainakin jos ei puhuta polttoaineen kulutuksesta tai pakokaasupäästöistä mitään. - pyörä
mihin sä autoa tarviit taittuu se 1300 kilsaa pyörälläkin keskinopeudella 36....
oikeesti, mitä siellä lohkojen syvyyksissä oikeen liikkuu? - nissan
Citroen XM kirjoitti:
Suosittelen tutustumista Suomen karttaan. Siitä selviää mihin sitä voimaa tarvitaan. Vastoin yleistä harhaluuloa, asutus ei rajoitu vain Kehä III:n sisäpuolelle. ;)
Vakavasti puhuen, ja viitaten aikaisempaan kirjoitukseeni tässä ketjussa: Vastaavasti voisi ihmetellä mihin sitä tarvitaan moniventtiili-tekniikkaa tai polttoaineen monipistesuihkutusta. Pärjättiinhän sitä 2-venttiilisillä kaasarikoneillakin, ainakin jos ei puhuta polttoaineen kulutuksesta tai pakokaasupäästöistä mitään.mun autossa on turbo välijäähdytin 16v twin cam monipistesuihkutus suorasytytys.mä tarvin niitä kaikkia kun ohittelen teidän ritsoja!!!
- Teppo
Aina vaan enemmän naurattaa! Jälleen yksi joka ei tiedä elämää olevan kehä ykkösen ulkopuolellakin.
Ja vaikkei olisikaan. Mikä hienonpaa kuin ajella hyvää musiikkia kuunnellen ympäri kaunista Suomen maata. Turbo ahdetullalla autolla tietenkin! Jiiiiihaaaa.......!!!!! - Tuning ukkeli
Oikeasti, en voi uskoa miten ihminen voi olla noin rajoittunut... Taitaa käydä kateex ku ei osaa lähtee ring 1 ulkopuolelle!!! Vai pelottaako NE TURBO ahdetut autot kun ne menee sun 1200L Ladan ohi, ja siin on viel ajotietokonekin...???!!!
- Minä
Tuning ukkeli kirjoitti:
Oikeasti, en voi uskoa miten ihminen voi olla noin rajoittunut... Taitaa käydä kateex ku ei osaa lähtee ring 1 ulkopuolelle!!! Vai pelottaako NE TURBO ahdetut autot kun ne menee sun 1200L Ladan ohi, ja siin on viel ajotietokonekin...???!!!
Älä saatana hauku latuskaa. Lada kulkee paljon kovempaa kuin joku riisikippo. Ja turbo on vain ylimääräinen konehuoneen täyte.
- Tuning ukkeli
Minä kirjoitti:
Älä saatana hauku latuskaa. Lada kulkee paljon kovempaa kuin joku riisikippo. Ja turbo on vain ylimääräinen konehuoneen täyte.
Älä tule lespailemaan 1200 latuskallas jota ei voi edes sanoa autoksi. Toki olen kyllä nähnyt siistejäkin sellaisia. Ja turbosta sen verran mitä se suakaan liikuttaa vaikka, vittu joo ei jaksa!!!
- 900t
ovat turvallisempia autolla, jossa on turbo. Ei tarvitse 5-vaihteelta pienemmälle heittää. Riittää kun käyttää poljinta kerran pohjassa. Ja ohitus ei todellakaan kestä kauan. Vaikeaahan se on ymmärtää ihmisisillä, jotka eivät pitkiä matkoja ajele.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6638059Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672322Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332261- 1471827
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281346Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511247Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1141222Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.63885Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65860Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7788