Pitääkö alumiinivene (buster) myrkkymaalata merellä. Kaverit väittivät että eivät niitä maalaa? Voiko olla totta ja miksi pohja säilyisi puhtaana?
Alumiiniveneen myrkkymaali?
pohja
55057
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pitää ehdottomasti, jos vene on jatkuvasti vedessä. Jos se vedetään käytön jälkeen maihin, ei ole mitään syytä maalata.
Tässä suhteessa alumiinivene ei eroa mitenkään muovi- tai lasikuituveneestä.
Maailman merien rannoilla näkee kaikenlaisia talja- ja vintturiviritelmiä, joilla pienehkö vene nostetaan liinojen varaan ilmaan roikkumaan siksi aikaa kun sillä ei ajeta. Näin vältytään myrkkymaalauksen tarpeelta.
Esim. Google-kuvahaulla "boat lift" tai "boat hoist" löytää kymmenittäin esimerkkejä (osa kuvissa nähtävistä laitteista on tosin järeämpien veneiden telakointiin tarkoitettuja nostopelejä).
Hiukan palstaa taaksepäin selaamalla löytyy muistaakseni jostain loppukeväältä aikaisempi keskustelu tästä aiheesta. Tulokset noudattelivat tällöin suunnilleen seuraavaa jaottelua:
1) Jos haluat pitää pohjan puhtaana ja vauhdin maksimissaan koko kesän ja venettä ei käyttöjen välillä vedetä maihin, maalattava on. Alumiiniveneitä varten on omat myrkkymaalinsa - tavallisella kuparipitoisella maalilla vetely pilaa pohjan.
2) Jos vene vedetään ranturille tai vastaavalle aina käyttöjen välillä, ei tarvitse maalata.
3) Voit myös tehdä niin kuin minä aikanaan Buster RS:n kanssa, eli jättää maalaamatta ja hyväksyä sen, että näkkiä kertyy pohjaan etenkin loppukesästä lämpimien vesien aikaan. Vauhti vähän hiljenee ja kulutus kasvaa, koska virtausvastus kasvaa. Syksyllä päästelet painepesurilla pohjasta irti sen, mikä helposti irtoaa. Keväällä ennen veneilyn aloittamista hurautat kuivuneet jämät irti pohjasta porakoneeseen kiinnitetyllä nailon- (ei teräs-!) harjalla. Alumiinivene eroaa lujitemuovisesta siinä, että rivakkakaan nailonharjaus ei merkittävästi vaurioita pohjaa.
En suosittele kohdan 3) mukaista menettelyä. Busterini pohja maalattiin viime kesänä liian kylmässä säässä. Maali irtosi kesän mittaan, kotilot iskivät, huippunopeus putosi 35 solmusta alle 20:n ja liukuun nousu vaikeutui. Pohja täytyi hioa ja pohjustaa uudelleen primerilla. Hintaa tälle mokalle kertyi useampi sata euroa.
Minulle ainakin kolme merimökkeilijää (BUSTEREITA)väittää, että ei myrkkyä tarvita ja pohja on syksyllä puhdas?