JOs viitsisit vastata että kuinka asiasta voi puhua,eli kait nyt kavereillemme saamme sanoa olevamme tukiperhe mutta ei tietenkään mitään lasta ja hänen perhettään koskevia asioita?Tuottaisi hankaluuksia jos mitään emme saisi sanoa kun tiivis kaveriporukka on ja yksi kaveriperhe asuu samalla kadulla.Ihmettelisivät he että kukas tuo lapsi onkaan joka aina joskus meillä vierailee..
Hei te jotka toimitte tukiperheenä tai tuttavanne toimii??!!
2
377
Vastaukset
- Tukiperhe
Tottakai saat kertoa että olette tukiperhe ja että lapsi käy teillä esim. kerran kuussa viikonlopun.
Tukiperheinä toimii ihan tavalliset perheet ja heillä käy ihan normaalisti vieraita/on naapureita jne. Ei tietenkään pidä lakata elämästä normaalia elämää vaan tuo on osa teidän elämää josta saatte avoimesti kertoa/puhua. Ei tietenkään kaivella lapsen/perheen asioita, mutta noin muuten.
Ei teitä siis velvoiteta olemaan neljän seinän sisällä, verhot kiinni aina silloin kun lapsi on teillä:) - mutta vain välttämätön
hei!
mäkin aristelin aluksi, että miten voi puhua asiasta. puhuttiin lapsen vanhempien ja sossun kanssa ja sovittiin, että avoimesti kerrotaan olevamme tukiperhe. lapsi on oikein ylpeä tukiperheestään - edelleen. joku kaveri oli vielä sanonut, että hänkin haluaa tukiperheen : ).
mutta mitään muuta ei voi kertoa. jos joku utelee, niin sano vaan, että lapsen vanhemmat olivat sitä mieltä, että tukiperhe olisi lapselle hyväksi. ja sitten vaan siirryt kertomaan siitä, mitä puuhaatte lapsen kanssa. tavallista touhuahan se on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984852Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113870Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701343En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851259- 531145