Myytiin 3 vuotta sitten omakotitalomme. Nyt tuli kirje uusilta omistajilta, missä vaativat n.4000eur korvausta koska ilmastointi putket tiputtaa vettä, eivätkä ole eristetty ollenkaan, ainoastaan puhalusvillalla. Me ostimme talon käyttettynä. Eli vastuu taitaa olla rakentajalla? Rakentajan vastuuhan on 10v, jos on jättänyt noudattamatta rakenne määräyksiä?
Kosteusvaurio
6
989
Vastaukset
- asianajaja x
Missäpäin asutte?
- asianajaja x
Missäpäin asutte? Paljonko kauppahinta oli?
- Andyboi
Hieno tapaus, jossa karut ostajat tulee vaatimaan ns. omansa. Mutta teillä on mahikset, vedota erinäisiin säännöksiin, pitäkää niistä kiinni, koska teidän oikeudet riippuvat niistä. Viimekädessähän joku muu vastaa virheistä kuin te. Mut tossa sp. jos tarvis apuun. Parhain terveisin Andyboi(kiinteistöjuridiikan asiantuntija, oik. yo.).
- Myyjät
Totta, ja kyllähän oikeat henkilöt pitää saada
vastuuseen, koska sen takiahan on juuri
erinlaisia rak.säädöksiä mm. LVI-tarkastus ja LVI vastaava. Näin lukee esim. rakentajan vastuu:
Käytännössä rakentajan törkeä laiminlyönti voi täyttyä,jos on esimerkiksi selvästi rikkonut voimassa olleita rakennusmääräyksiä tai laiminlyönti on aiheuttanut selvän terveysriskin.
- mennyt erikoiseksi
90-luvun alussa kun kauppa tehtiin, ei siitä ruikutettu 3 vuoden kuluttua........
Nykyään talot rakennetaan kiireellä, hullun&rahan-kiilto silmissä. Katselin salhojankadun (tre) alkupäässä olevia taloja, ulkopinnat rapistuvat, sisällä seinissä vesi tehnyt tuhojaan !
Syksystä lähtien olen seurannut Sääksjärven kentän laidassa olevien talojen rakentamista. Syksyllä ja koko loppuvuoden yläosa auki, eikä kattoa, kaikki mitä taivaalta tuli, ja silloin se oli vettä, meni rakenteisiin.
Jokin aika sitten taloihin saatiin katot paikoilleen, mutta kyllä sitä ennen tavarat saivat vettä ja lunta.
Itse en koskaan tuollaisesta talosta asuntoa ostaisi, myyjien olisi syytä asuntoja kaupitellessaan kertoa talojen nauttineen suomen sääoloista, ja sysätä vastuuta hieman ostajillekin.
Rakentajan vastuu ? Sääksjärvellä vanhoihin taloihin vaihdettiin ikkunoita, korjata niitä olisi heti pitänyt, mutta rakentajaa ei ole enää missään.
Olkaapa taloyhtiöt tarkkana valitessanne remontin tekijöitä, aina se halvin ei ole paras ratkaisu. - hankkimaan juristin
joka on aiemminkin hoitanut vastaavia riita-asioita. Toisekseen älkää pitäkö kiirettä asian kanssa, tietysti vastaatte määräaikaan mennessä mutta tarvittaessa pyydätte lisäaikaa ja lisäselvityksiä. Älkää heti vaatiko mitään virallista tarkastusta, sen ehtii myöhemminkin. Kohta vastapuolelta palaa pinna ja menevät korjauttamaan paikat itse. Sitten vaaditti virallisen tarkastuksen ja hupsista, enää mitää tarkastettavaa ei olekaan.
Teillä on se etu mitä vastapuolella ei ole, te ette asu siinä virheellisessä talossa. Teillä ei ole kiirettä asian kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507961Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662248Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2322149- 1451716
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251231Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511230Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991118Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65840Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58768Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7737