Mulla siis sellainen ongelma että tähystyksessä todettiin refluksitauti, ja lisäksi oli koko maha täynnä pieniä haavoja. Lääkäri oli sitä mieltä että ne haavat ja niistä (ilmeisesti) aiheutuva jatkuva vatsakipu ei liity refluksiin vaan on jotakin muuta. Refluksiin sain kuukauden somac- kuurin, mutta ei se mielestäni auttanut mitään, ainakin maha on yhtä kipeä kuin ennenkin.
Eli mistä tuollaiset haavat sitten voisivat johtua ja mikä auttaisi että paranisivat? Vai auttaako mikään... Olen menossa vatsan ultraääneen ensi viikolla, saa nähdä selviääkö siellä mitään vai arvaillaanko lisää.
Haavoja vatsassa!
3
458
Vastaukset
- heliko-
bakteeri voi tehdä mahaan haavoja, onko se testattu? Voidaan katsoa vasta-aineet verestä, tai sitten, jos tähystyksessä otettiin koepaloja, niitä mikroskopoimalla nähdään suoraan, onko niissä helikobakteereja. Jos on, saat viikon mittaisen häätökuurin ja sitten haavojen pitäisi parantua.
- oli....???
amiga kirjoitti:
helikobakteeria.
myös samoja haavoja eikä mullekkaan osattu sanoa mitä ne ovat. Heliko on häädetty jo pari vuotta sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815