Onko olemassa sellaisia öljykattiloita joissa voi polttaa myös puuta lisäpolttoaineena? Eli siis ihan tulipesä klapeja varten?
Öljy-/puukattila lämmitys
omakotitalossa
51979
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eli et ole keksinyt pyörää uudelleen vaan sen keksinnön nimi on kaksoispesäkattila. Kokeile vaikka Googlella.
http://www.lammitystieto.fi/lammityskoulu/data/attachments/Kaksoiskattilaohje.pdf
Tutkaile ala-tai kääteispalo kattiloita.
Hyviä vaihtoehtoja on paljon. Kannattaa lisätä myös
varaaja johon tarpeesi mukaan voit lisätä kierukan
aurinkoa tai vastuksen sähköä varten.
Tottakai kunnon puupannu isolla varaajalla on hyvä, mutta moneen vanhaan taloon ei onnistu, kun piippu on liian lyhyt tai hormin koko ei riitä plus isoa varaaja ei saa pannuhuoneeseen. Siispä kaksoispesä 600-700 litran varaajalla puolustaa paikkaansa.
Öljypuolta et tarvitse mihinkään.
Eikös kuitenkin tuollainen puhdas puukattila, vaikka yläpaloinenkin, tarvitse melkoisen varaajan. Jos öljyä ei ole käytössä, niin melkeinpä pakko. Vai lämmittääkö esim joku kattilan sähkövastuksilla, jossa taas ei ole mitään järkeä, kun kattiloiden eristeet ovat mitä sattuu?