Tarkoitus ei ole irvailla talonrakentajia, mutta kovasti ihmetyttää, kun tuli käveltyä läpi tuo uusi omakotialue Suomenkadun varressa.
En tiedä onko kyseessä vuokra- vai omistustontit, mutta on aivan käsittämätöntä, mikä kaupungin instanssi salli kaikkien talojen rakentamisen vain muutaman metrin päähän toisistaan?
Lisää näkyy rakennettavan koko ajan, ja ovat kuin sillit suolassa. Pari taloa näkyi olleen aivan kiinni toisissaan.
Mitä tästä sanovat paloturvallisuusmääräykset?
Oliko kyseessä voittojen maksimointi tonteilla, kun moinen ihmekaavoitus on onnistunut, ja kuka fakiiri sen laittoi onnistumaan?
Ent. kaupungin puutarha.
9
821
Vastaukset
- ----+
Vastaako?
Tuskin, kun ei ruokkivaa kättä saa purra, etenkään noin kiperässä kysymyksessä.
Määräysten noudattaminen on toinen juttu, ja niistä näköjään tarvittaessa "joustetaan". - ???
Grynderi osti kaupungilta ko. alueen, ja hyvillä suhteillaan sai kaavoitettua pläntin mahdollisimman moneksi pikkuruiseksi tontiksi kaikkine lupineen, ja teki muhkean tilin.
Mahdollista sekin. - ???
...vielä maksaa talosta huimia summia tollasella paikalla??? Kiva varmaan grillata kesällä ja istua iltaa kun naapuri kuulee joka kuiskauksen...ja savu tulee ikkunoista sisään...Ei mitään järkeä!!
- ---
Eikä kuiskita pihoilla, kun niitä ei ole.
Ajoväylälläkään se ei onnistu. - ???
--- kirjoitti:
Eikä kuiskita pihoilla, kun niitä ei ole.
Ajoväylälläkään se ei onnistu....omalla sisäänkäynnillä...heh, heh, ja millä hinnalla. En ostaisi minä ainakaan!!!
- olivat
aluksi kaavoitettu vielä pienemmiksi, mutta eivät menneet kaupaksi, joten niitä suurennettiin.
- ....
täytyy sanoa, että kaavoitus on aivan villiä.
Joku tehnee rahaa ja rutosti.
- siis..
myikö kaupunki ko. alueen jollekin firmalle, joka sitten pisti tontit lihoiksi?
Vai myikö kaupunki suoraan tontit ostajille, mitä suvaitsen epäillä, kun moinen pilkkomisvimma on jyllännyt? - käydä kattomassa
Eiköhän ne paloturvallisuusmääräykset täyty. Täytyy tehdä vähän järeämpi ulkoseinä. Keski-Euroopassa erillistalot ovat hyvin yleisiä ja niissä on esim. kivoja puutarhoja. Suomalaiset ovat tottuneet asumaan mahdollisemman kaukana toisistaan, oma punainen tupa ja perunamaa.
Ihan hyvä, että asiaa kokeillaan ja noin lähellä keskustaa. Olisiko paikalle pitänyt rakentaa kerrostaloja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874098Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760