Olen istuttamassa keväällä tontilleni muutaman vadelmapensaan. Tontin maa on hapahko. Millaisia vadelmalajikkeita suosittelisit omalla kokemuksellasi?
Hyvä VADELMALAJIKE
5
11669
Vastaukset
- Vaddua vaddua
Tarkoitatko että mikä on on hyvä lajike hapahkoon maahan?? Sellaisesta en tiedä, kannattaisi kalkita kasvualusta niin sillä siitä pääsee. Pensastavia lajikkeita jotka ei siis tule v-tuentaan vaam kasvavat pensaan muotoon, ovat Maurin makea ja Takalan herkku. Molemmat käsitääkseni mietoja, hieman luonnonvattuja muistuttavia. V-tuennalla kasvatettavia ovat Muskoka, mielestäni makein, Ottawa, kookas ja roteva, hyvä pakastukseen, yleishyviä Jenka ja Jatsi.
- juuret korkaavat kauas
Pistin vadelmat matalaksi ( olleet 14 vuotta)
vadelmista lähtee paljon juuria ja ne pomppaavat pintaan jopa pari metriä pensaasta.
Jos istutat niin suosittaisin samanlaista muovia kuin rakennusten seiniin ulkopuolelle laitetaan kosteuseristykseksi koko vadelmamaan ympärille maahan eriste, ettei juure lähde vikapaikkoihin karkailemaan.
Vadelmia on muistettava joka vuosi perata vanha kasvusto pois ja pitää harvana.
- Santeri Immonen
Siinä todella upea vadelma. Täyttää hetkessä koko tontin!
- pihavatukko
Ottava ja Muskoka sekä Maurin makea viihtyvät Pohjois-Suomessakin. Siperialainen karhunvadelma ei niinkään. Muista leikata joko syksyllä tai keväällä ne oksat pois, joista saat marjoja tänä vuonna.
- maistuu hyvälle
Kasvaa terveesti eikä kovin korkeaksi ainakaan täällä Oulun seudulla, pitkiä versoja voi latvoa sadon siitä kärsimättä. Marjat ovat melkein luonnonvadelman makuisia, mutta isompia.
Vesomisongelman ratkaisin sijoittamalla vatut paririviin keskelle nurmikkoa, leikkurisilppu katteena juurella lannoittaa ja pitää kosteutta. Riveistä karkuun pyrkivät menevät ruohonleikkurilla nurin heti ilmestyttyään. Toimii hyvin ja halutessaan voi rivien antaa pidentyä itsestään ilmestyvillä taimilla:))
Jos maa on kovin hapan, kannattaa kalkita ja sekoittaa perusmaahan puolivalmista kompostia tai sen puutteessa uutta multaa ennen istutusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1473942Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso123491Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai462933Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122862Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1432524- 502184
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist161398"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1001390Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es631304Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t381179