Jyräyksen kuolinilmoitus

oli tämä päivän Helsingin sanomissa. Omaiset käsitelleet asiaa avoimesti ja laittoivat kristillisen tavan mukaan kuolinilmoituksén lehteen. Avoimuus on myös tuonut kunniallisen käyttäytymisen medialta ja taviksilta. Ei olla spekuloita kuolinsyillä yms epäselvyyksillä. Noin olisivat ottaneet oppia Lamminkin perhe. Ei olisi kuolemalla silloin tuolla tavalla retosteltu! Kaikki sympätia Jyrkin läheisille!
91722
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jos Mandin ja Mian kuolinsyyt ovat selvät, niin mihin Jyrki kuoli.

Äänestä

Ei sillä ollu ketään niin läheistä, etteikö asiaa voisi julkisesti käsitellä. Omaisuuskin oli testamentattu hyväntekeväisyyteen.

Antaa nuorten tyttöjen läheisille rauha surra omalla tavallaan.

Äänestä
  • niin minnes ne loput?

    Äänestä

  • minnes ne loput kirjoitti:

    niin minnes ne loput?

    kun avauksessa sitä kristillisyyttä niin vaadittiin. Joka tapauksessa Jyrkillä ei ollut lähiomaisia... Niin, olisiko verottaja napannut osansa, jolloin raha olisi kaikkien meidän eduksi..?

    Äänestä

  • minnes ne loput kirjoitti:

    niin minnes ne loput?

    ja mitä se sitäpaitsi kelleen kuuluu mihin hän rahansa laittaa?

    sairasta uteliaisuutta.

    Äänestä

  • oli Arja. Arja oli jo vuosia sitten lupanut pysyä Jyrkin lähellä ja hoitaa häntä, niin ettei Jyrkin tarvitse olla vanhuutta yksin. SItä Jyrki pelkäsi eniten. Arja oli laskeskellut silloin vuosia sitten, että näin tapahtuessa Mithra on jo lähes aikuinen ja hänen miehensä voi vaikka mennä Intiaan meditoimaan, kun Arja omistautuu Jyrkille. he olivat päivittäin toistensa kanssa tekemisissä ja rakastivat yhä toisiaan. Perintö on laadittu, ja saattaa jäädä salaisuudeksi. Kuitenkin hyvin todennäköistä on, että Arja ja Mithra saavat osansa. Mithra oli myös lapsettomalle Jyrkille hyvin tärkeä. Arja erosi muutama vuosi sitten lapsensa isästä ja siksi hänellä oli entistä enemmän aikaa Jyrkille.Jyrki väsyi elämään, oli pahasti masentunut. Lääkkeillä hän selvisi jotenkuten ja hiipui pois.

    Mielestäni avoimuus on myös tärkeää, sulkee pois turhat luulot. Ja kuolinilmoitus on lämmin kaunis kristillinen tapa, jota myös muissa uskonnoissa toteutetaan.

    Äänestä

Jos joku haluaa ilmoittaa lehdessä läheisensä kuolemasta, ei sillä ole mitään tekemistä "kristillisyyden" kanssa.

Taas, jos joku ei halua laittaa ilmoitusta (ja maksaa lehdelle melko isoa julkaisumaksua) on se aivan yhtä hyvä ratkaisu! Varsinkin, jos läheisen kuolema on jo kaikissa lehdissä "kuulutettu", informaatiota ei lisää tarvita.

Antakaa nyt hyvät ihmiset kunkin surra yksityisesti omalla tavallaan Teidän tiedonhalunne tuntuu kurkistelulta hyvin yksityiselle puolelle.

Äänestä

lue itteäs pösilö!
siinä taas retostelet, olisit vaiti jo.

Äänestä
  • kaikkinensa Jyräyksen läheisille! He todellakin välittävät rakkaastaan! Eli sympatiat edellisen tapaan Inguksen Arjalle!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


missäs Mandin ja Miian kirjoitti:

oli tämä päivän Helsingin sanomissa. Omaiset käsitelleet asiaa avoimesti ja laittoivat kristillisen tavan mukaan kuolinilmoituksén lehteen. Avoimuus on myös tuonut kunniallisen käyttäytymisen medialta ja taviksilta. Ei olla spekuloita kuolinsyillä yms epäselvyyksillä. Noin olisivat ottaneet oppia Lamminkin perhe. Ei olisi kuolemalla silloin tuolla tavalla retosteltu! Kaikki sympätia Jyrkin läheisille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu