Hei,olen kuudesluokkalaisen pojan äiti.Haluaisin kuulla miten kotiopiskelu käytännössä toimii.Poikani on jäänyt kotiin opiskelemaan 27.3.08.Syksyllä jatkaa taas koulussa opiskelua.
adhd ja kotiopetus
3
889
Vastaukset
- ..............
Pitää virallisesti ilmoittaa, että lapsi on kotikoulussa. Lapsella on oppivelvollisuus eli tarvitset opetus suunnitelman (virallisen, mitä koulussa tällä luokalla tulisi oppia). Sen lisäksi lapsen tulisi käydä kokeissa ja päästä niistä läpi. Eli opin voi saada miten vain, mutta saatava se on ;-)
- lapsi oli
aikoinaan kotiopetuksessa hetken. Eli hommaa kesti vain kaksi viikkoa, koska minulle sanottiin, että sen pidempää ei lasta saa pitää kotiopetuksessa.
Meillä olisi kyllä tehnyt hyvää, jos kotiopetusta olisi ollut pidemmän ajan, mutta kun ei käynyt. Onko siis mahdollista pitää pidempään?- bioäiti
eli yhteys läjhikouluun ja sovitaan miten kokeita järjjestetään, lapsi saa olla kotona, mutta lukukausittain on rehtorin kanssa sovittava miten suoritustaso arvfioidaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1622567- 1602363
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee551993Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1181967Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."01670"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591394Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1921272Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää781051Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2071012Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.334961