Jossain päin Eurooppaa rouvashenkilöllä on edessä yhdeksästoista synnytys (-en kerro paikkaa tarkemmin että kukaan ei koe omakseen kirjoitustani).
Olen joutunut miettimään että kuinka monta synnytystä nainen ehtii ja kestää. Laskin mielessäni että normaaln parisuhteen aikana ilman seksistä pidättäytymistä oltaisiin likempänä kolmeakymmentä lasta.
Miten naisen elimistö sen voi kestää? Ja miten asiassa todellisuudessa toimitaan jos kerta ei voi ehkäistä. Jos ei ehkäistäisi 15-20 lapsen perheet olisivat lestadiolaiduuessa enemmän sääntö kuin poikkeus.
Yhdeksästoista synnytys
16
4533
Vastaukset
- Lisääntymisen tehostaminen
Välissä on usein myös keskenmenoja, sillä luonto tuottaa itsestään myös paljon elinkelvottomia alkioita.
Nykyisessä huippukorkean laadukkaan terveydenhoidon oloissa naisella pystytään teettämään helpostikin parikymmentä uutta ihmislasta.
Jos lisääntymisen tehostaminen huippuunsa on päätarkoitus.
Ennen vanhaan naisen terveys ei kestänyt, huonoissa olosuhteissa. Naisten kuolleisuus lapsivodekomplikaatioihin suht nuorena oli tavallista.
Mutta nykyisin raskautta voidaan valvoa ja lääketeiteen teknologian avulla ylläpitää sellaisissakin oloissa joissa ennen vanhaan olisi tullut keskenmeno tai seurannut naisen kuolema.- Ota ja anna
"Nykyisessä huippukorkean laadukkaan terveydenhoidon oloissa naisella pystytään teettämään helpostikin parikymmentä uutta ihmislasta".
Tuota minäkin olen pohtinut. Luulisi että moni meistä ajattelee tuohon suuntaan uskon nimissä - siis vielä on tilaa ihmistaimille. - tehostaja
Ota ja anna kirjoitti:
"Nykyisessä huippukorkean laadukkaan terveydenhoidon oloissa naisella pystytään teettämään helpostikin parikymmentä uutta ihmislasta".
Tuota minäkin olen pohtinut. Luulisi että moni meistä ajattelee tuohon suuntaan uskon nimissä - siis vielä on tilaa ihmistaimille.tehostaa. Miksi synnyttää vain yksi lapsi kerrallaan. Eikö se ole raskauksien tuhlausta, kun kaksosia ja kolmosiakin voi saada.
SRK vain kehittämään uutta geeniteknologiaa, niin saadaan tuo sisältäpäin kasvaminen kunnolla vauhtiin. - Global Warming
Ota ja anna kirjoitti:
"Nykyisessä huippukorkean laadukkaan terveydenhoidon oloissa naisella pystytään teettämään helpostikin parikymmentä uutta ihmislasta".
Tuota minäkin olen pohtinut. Luulisi että moni meistä ajattelee tuohon suuntaan uskon nimissä - siis vielä on tilaa ihmistaimille.Suurperhe on ympäristörikos. Erityisesti Suomessa, jossa jokaine suomalaislapsi kuluttaa luontoa moninkertaisesti verrattuna kehitysmaan lapseen.
- tehostaja
tehostaja kirjoitti:
tehostaa. Miksi synnyttää vain yksi lapsi kerrallaan. Eikö se ole raskauksien tuhlausta, kun kaksosia ja kolmosiakin voi saada.
SRK vain kehittämään uutta geeniteknologiaa, niin saadaan tuo sisältäpäin kasvaminen kunnolla vauhtiin.Vanhassa Testamentissa oli voimassa moniavioisuus. Monta vanhan testamentin sääntöä on voimassa, muttei tämä.
Ry:n vanhat piiat vain tehokäyttöön. Moniavioisuus ja kaksoset sekä kolmoset kunniaan, niin turvattu kasvu on tosiasia. - kuluttaa...
Global Warming kirjoitti:
Suurperhe on ympäristörikos. Erityisesti Suomessa, jossa jokaine suomalaislapsi kuluttaa luontoa moninkertaisesti verrattuna kehitysmaan lapseen.
mielestäsi enemmän? Yksi kymmenlapsinen perhe vai kymmenen yksilapsista perhettä?
- lapsettomia ???
kuluttaa... kirjoitti:
mielestäsi enemmän? Yksi kymmenlapsinen perhe vai kymmenen yksilapsista perhettä?
Jos teet tuollaisen rinnastuksen, etkä vertaa 10-lapsista perhettä tyyppiperheeseen, jossa on 2 lasta (ja ehkä koira), tee oudon rinnastuksen. Ilmaston lämpeneminen lähtökohtana kaikkein vähiten kuluttaa lapseton perhe. Ja näitäkin vain yhden sukupolven ajan. Se siitä rakentavasta keskustelusta. Suurperhe tarvitsee 2 autoa tai suuren, kuluttavan tila-auton. Perusperhe selviää yhdellä autolla. Vertaan meidän perusperhettä naapuriperheeseen. Meillä on yksi auto. Naapurilla on 2 autoa, yksi mopo ja yksi muu moottoriajoneuvo. Kumpi mahtaa kuluttaa enemmän. Naapuri on lestadiolainen.
- Energiakalvo suositus
Global Warming kirjoitti:
Suurperhe on ympäristörikos. Erityisesti Suomessa, jossa jokaine suomalaislapsi kuluttaa luontoa moninkertaisesti verrattuna kehitysmaan lapseen.
Lopettakaa turha kiusottelu. Suurperheet pitävät kyllä maapallon tasapainosta huolta omassa arjessaan.
Suurperheen autoissa on takaikkunoissa lähes poikkeuksetta energiakalvo, joka estää absorboidun valon ja lämmön palautumisesta ulkoilmaan.
Parempi että pienperheetkin liimaisivat autoonsa energiakalvon. - Suurperhe aikapommina
kuluttaa... kirjoitti:
mielestäsi enemmän? Yksi kymmenlapsinen perhe vai kymmenen yksilapsista perhettä?
Kymmenen yksilapsista perhettä tuottaa seuraavaan polveen todennäköisesti alle 30 uutta kuluttajaa.
Yksi kymmenlapsinen perhe, joka kasvattaa lapsensa vl-oppiin, tuottaa seuraavassa polvessa helposti yli sata (100) kuluttajaa lisäämään luonnon kuormitusta. Jakun nämä lisääntyvät samalla mitalla, seuraavassa polvessa kuluttajia on jo kokonainen kylällinen.
Lestadiolaisten luonnon rajoista piittaamaton lisääntyminen on täysin vastuutonta.
Hesarissa viime joulukuussa haastatellulla vl-pariskunnalla oli 116 lastenlasta. Yhdellä ainoalla pariskunnalla. Heillä ei ollut itsellään edes tajua hävetä.
Suurperhe on ympäristörikos ja riistää seuraavien polvien elinehtoja. - auton
Energiakalvo suositus kirjoitti:
Lopettakaa turha kiusottelu. Suurperheet pitävät kyllä maapallon tasapainosta huolta omassa arjessaan.
Suurperheen autoissa on takaikkunoissa lähes poikkeuksetta energiakalvo, joka estää absorboidun valon ja lämmön palautumisesta ulkoilmaan.
Parempi että pienperheetkin liimaisivat autoonsa energiakalvon.lämmityslaite käyttää moottorin hukkalämpöä hyväkseen.
Jos sisälämpöä säästetään, niin jäähdytin poistaa säästyvän lämmön ulkoilmaan.
Ilmastointilait, joka jäähdyttää sisäilmaa, ottaa puolestaan moottorin tehosta osan ja lisää näin polttoaineenkulutusta. - väärin kysytty
kuluttaa... kirjoitti:
mielestäsi enemmän? Yksi kymmenlapsinen perhe vai kymmenen yksilapsista perhettä?
Pitää kysyä tietysti, kumpi kuluttaa enemmän, yksi kymmenlapsinen perhe vai yksi yksilapsinen perhe.
- kumpi pariskunta
väärin kysytty kirjoitti:
Pitää kysyä tietysti, kumpi kuluttaa enemmän, yksi kymmenlapsinen perhe vai yksi yksilapsinen perhe.
on vastuuttomampi, se jolla on kymmenen lasta vai se, jolla on yksi lapsi
- Onko jotain keinoa rajata s...
Jäin vielä pohtimaan. Onko jotain keinoa rajata syntyvyyttä? Siis sellaista jolla lasten tulo loppuu vaikka vanhemmat olivatkin säännöllisesti yhtä? Ja joka ei olisi syntiä?
Laskin että 18 ikäinen nainen voisi synnyttää jopa 40 lasta mutta 20 % "väsyttää eikä haluta" -vähennykselläkin päästään 32 lapseen. Onkohan kenelläkään niin paljoa. - Wariska
Laskekaa mukaan myös kaikki keskenmenot.
Jos synnyttää vaikkapa 12 lasta, niin vähintään 2 menee kesken jossakin välissä.
Keskenmenot ovat myöskin terveysriski naiselle.
Äidin iän myötä myös lapsen kehitysvammariski kasvaa.- Yksi vain
Jos kaikki keskenmenot laskentaan mukaan niin tilastollisesti 12 lasta saanut äiti on kantanut yli kahtakymmentä hedelmöittynyttä munasolua! Hedelmöittyneistä munasoluista nimittäin yli puolet kuolee ensimmäisten solunjakojen tai kiinnittymisen epäonnistuessa. Jäljelle jääneistä kuolee vielä ainakin joka kymmenes.
- Wariska
Yksi vain kirjoitti:
Jos kaikki keskenmenot laskentaan mukaan niin tilastollisesti 12 lasta saanut äiti on kantanut yli kahtakymmentä hedelmöittynyttä munasolua! Hedelmöittyneistä munasoluista nimittäin yli puolet kuolee ensimmäisten solunjakojen tai kiinnittymisen epäonnistuessa. Jäljelle jääneistä kuolee vielä ainakin joka kymmenes.
Olin samassa työpaikassa erään vl-äidin kanssa ja hän oli saada laakin kun hänelle tuli kuukautiset. Hän oli 26 vuotias ja hänellä oli 5 lasta eikä niiden välissä ollut tullut kertaakaan kuukautisia. Äiti kärsi myöskin migreenistä ja oli yhtenä päivänä joutunut ottamaan lääkettä kohtaukseen. Tämä migreenilääke saattaa aiheuttaa keskenmenoja ja sen takia sitä ei voi ottaa jos on raskaana. No, äidille tuli kuukautiset ja hän luuli että oli tappanut tulevan lapsen. Ihminen jolla on sairanhoitoalan koulutus. Me muut yritettiin sitten rauhoitella, että ne ovat ihan tavalliset kuukautiset eikä mikään keskenmeno.
Tarina jatkuu onnellisesti, seuraavia kuukautisia ei tullut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507955Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662245Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2312145- 1451711
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511230Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251229Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991113Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65839Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58762Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7736