Nyt kun maailmalla näyttää leviävän levottomuus Usa:n pankkisektorin pystyssäpysymisestä,niin on korkea aika miettiä miten meillä menetellään jos lama iskee tänne.Ruotsihan on juuri tehnyt selvityksiä miten lama vaikuttaa heidän pankkeihinsa.Onko Suomessa varauduttu lamaan ja miten pankit pärjäävät luottojensa kanssa.Edellisen laman jäljiltä ihmisille korvattiin täysimääräisesti talletustensa rahallinen arvo,mutta muistini mukaan lakia muutettiin ja laitettiin raja mihin asti korvataan.Jos oikein muistan raja oli 100,000 Euroa/pankki,siihen asti talletukset korvataan.Muistaako joku tarkan summan,minkä pankki on velvollinen korvaamaan.
Talletusten täysimääräinen
4
389
Vastaukset
- on..
25.000e kaikilla muilla pankeilla suomessa lukuunottamatta Sampopankkia jolla on hieman yli 42.000 talletussuoja johtuen siitä, että Sampopankkihan on Tanskalainen ja siellä on korkeammat talletussuojat kuin Suomen pankeilla.
Eli 25.000 asti per asiakas tuo talletus-suoja korvaa per asiakas jollei tilisi ole Sammossa.Alunperin Sampopankki ilmoitti, että siitä tulee Dansken sivukonttori ja talletussuoja nousee Tanskan lain mukaiseksi pääsiäisenä 2008. Sen jälkeen tuli uusi tiedote, jonka mukaan sivukonttoriksi muuttumista on lykätty ja se tapahtuu vuoden 2008 aikana. Sen tarkempaa uutta aikataulua en ole nähnyt.
- Velkakierre
Vakuusrahasto korvaa 25000 euroa/pankki. Suuremmat summat voi sitten hajauttaa eri pankkeihin tällaisissa erissä.
- olikin
että, sampo ei ole vielä virallisesti tanskan sivukonttori joten tuo kertomani talletussuoja 42.000e ei ole voimassa- vielä. Pahoittelut osittain virheellisestä vastauksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.833928Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973297Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1232597Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2071898Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201764Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä951628Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m771610- 1101509
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11281- 571172