Kirjauksista siis.
Edellisen (aloitus) vuoden taseen tilien lukemat kirjanpidosta vuoden lopussa:
Oma pääoma 0e
Yksityissijoitukset 2500e
Yksityisotot 1000e
Tilikauden voitto 600e
Taselaskelma siis tilinpäätösvientien jälkeen:
Oma pääoma 1500
Tilikauden voitto 600e
Onko oikein?
Entä millainen on tase tältä osin seuraavan vuoden lopussa jos voittoa on tullut uudelle tilikaudelle 3000e, yksityisotot ovat 5000e ja sijoitukset 4000e?
Oma pääoma ?
Ed tilikauden voitto?
Tilikauden voitto?
Eli päätetäänkö yksityistilit vain suoraan oman pääoman kohtaan, omana pääomana siis 1500 2000??
Oma pääoma
ei tuu mitään mun krijauksi...
2
409
Vastaukset
- vielä..
Vähän tähän liittyvä kysymys myös: Minulla ei kirjanpidossani ole erikseen yksityissijoitukset ja yksityispanot tilejä, pitäisikö olla? Mietin kun veroilmoituksella on kohta johon pitää laittaa yksityisotot ja sijoitukset eli onko niin että esim. yritystoimintaan yksityiskäytöstä siirtämäni tietokoneen arvo/hinta ei tulekkaan tuohon yksityissijoitukset kohtaan, ainoastaan jos olen puhdasta rahaa laittanut (maksanut esim. käteisenä jotain ostoa). Vai tuleeko tuohon kaikki yksityissijoitukset?
- osaa..
..vastata tähän?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16912833
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454780Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392788Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201955Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1111706Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3661638Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471