Välittömät verot

Tilinpäätöstä pähkäilevä

Pähkäilen tässä toiminimen tilinpäätöstä. Aloin epäillä omia toimiani ja siksipä kysyn neuvoa viisaamilta. Minulla on se tilanne että tulos on ollut pienempi kuin kertyneet kulut. Siksi minulle päin tuleevaa alv:tä on 1500€. Ostin uuden kirjanpito ohjelman ja olen kirjannut ennakkoverot ja kuukausittaiset arvonlisäverot samalle välittömät verot tilille (menot/tulot). Nyt kuitenkin veroilmoitusta tehdessäni ohjelmaa neuvoo minua tarkistamaan välittömät verot tilin negatiivisen saldon. Saldo on sen juuri tämän 1500€ miinuksella kulujen alv. vähennyksien vuoksi. Meneekö minulla nyt kaikki oikein tämän asian suhteen.... vai muistutteleeko ohjelma minua ihan aiheesta? Olisko ennakkovero ja arvonlisävero pitänyt kirjata eri tileille?

3

3954

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä

      Yleensä myynnin ja ostojen alvit ovat omilla tileillään ja ennakkoverot omillaan. Helpottaa täsmäystä.

    • näin..

      Yleensä tilikauden aikana on ostojen alv saamiselle ja myynnin alv velalle omat tilit ja nämä päätetään tilinpäätökseen viimeistään, mutta yleensä kuukausittain, alv velkatilille. Ennakkoveroille on myös yleensä ihan oma tilinsä.

    • räknäilijä

      Vastaus viimeiseen lauseeseen on että olisi pitänyt. Alvi ei kuulu yritykselle, myynnistä saatu alvin osuus ei ole menoa eikä ostoista/kuluista koostuva alvi tuloa.

      Tmi:n kirjanpitoa tehdessäni olen kuorinut tositteista kirjausvaiheessa alvit aina pois ja laittanut ne alv-velkatilille taseeseen, luonteesta johtuen joko D tai K -puolelle. Eli koko kirjanpito on täysin nettoperustainen, ja tätä on suositellut mm. kokeneempi kirjanpitäjä ja hyvä ystäväni, lisäksi on kuulemma myös KILAn suositus.

      Esimerkiksi ostetaan kassasta otetuilla rahoilla tukkurilta kukkia 122 eurolla, tämä summa sis. alvia 22% , eli alvin osuus on 22 euroa.

      Kirjaus tehdään näin:

      K kassatili 122
      D ostot 100
      D alv-velka 22

      Sitten kun kukat myydään ja asiakas maksaa ne kassaan:

      D kassatili 244
      K myynti 200
      K alv-velka 44

      Jos koko kuukausi oli tällainen muodostuu alv-velkatili kreditsaldoiseksi tuon 22 euroa.

      Tämä alvi maksetaan, yksinkertaisesti vaikka pankkitililtä tietokoneella:

      K pankkitili 22
      D alv-velka 22

      Ja alv-velkatili on nollasaldoinen.

      Välittömiä veroja ovat tuloverot, eli toiminimellä tässä tapauksessa lopulliset verot.

      Osakeyhtiön ja osuuskunnan vero menee tasaveroprosentin mukaan 28% ja on näin ollen helppo ja yksiselitteinen laskea, ja merkitä kirjanpitoon. Toiminimen harjoittaja sitävastoin verotetaan elinkeinotoiminnan ansiotulona (osittain) ja verotuksesta tulee aina progressiivinen.

      Jos lisäksi henkilöllä on muita tuloja ja esim. palkkatuloa jostain on laskenta monimutkainen; mikä on tämän elinkeinotoiminnan verojen osuus?

      Koska ennakkoverot ja verotus on henkilöön kohdistuva, olen menetellyt niin, että maksan firman tililtä ennakkoverot ja kirjaan ne yksityisottoihin.

      Esim.

      K pankkitili 100
      D yksityistili 100

      Siis otin rahan itselleni omiin veroihini. Jos tulee myöhemmin mätkyjä, maksan ne itse, ja jos palautusta, saan ne itselleni. Voihan ne viedä firman kassaan tai pankkitilillekin sitten takaisin, yleensä niille on muutakin käyttöä... :)

      Veroilmoituksessa eritellään välittömät verot siksi, JOS ne kuuluvat tuloslaskelmaan, koska nämä EIVÄT luonnollisesti ole vähennyskelpoista kulua!

      Käy katsomassa googlella "kirjanpitolautakunta" (=se KILA) ja sieltä suosituksia. Tästä oli jostain 2004 tai 2005 ohjeet miten menetellään henkilöyhtiöiden veroissa. Samoin alveista on lausuntoa jossain aikaisemmassa.

      Ja vielä se alvin palautus: jos firmasi toiminta jatkuu, saat vähennellä tuosta 1500 summasta jonkin aikaa ennenkuin alv-velkasi menee kreditsaldoiseksi. Riippuu tietysti tekemistäsi kaupoista ja niiden suuruudesta. Ennakkopalautusta saa vain poikkeustilanteissa, mm. firman lopetus ja mikäli palautettavaa on todella paljon/tarpeeksi vähennettävää ei ole tullut (oliko kahteen kuukauteen), en ole paneutunut koska ei meitä juuri koske omaa työtä myyvänä yrityksenä, aina sitä samperin alvia saa maksaa, joka kuukausi ja vähennettävää tulee vaan jostain hassuista tarvikkeista...

      Mutta eikun vero.fi sivuille, sieltä yrityksille jne jne.

      Nettoperiaate pitää kirjanpidon lisäksi kustannuslaskennan oikeilla raiteilla. Tuntiveloituksemme on 35 euroa SE ALVI. Eli suhtaudumme omien tulojemme kuittailuun ja taloudenpitoon sillä 35 eurolla tunti, mitä lisäksi asiakas maksaa se kuuluu kruunulle.

      Olihan pitkä selvitys, toivottavasti tästä on jotain apuja. Eli väännä se 1500 taseeseen alv-velkaan pois sieltä kuluista. Pitäis toimia sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7970
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2256
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2170
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1735
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1242
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1232
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1127
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      842
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      782
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      744
    Aihe