Eliks Pihlavassa eräässä kerrostalossa lähellä uimahallia on asunto jossa asuttiin kun olin ihan pieni. Asioita tapahtu. Nyt 18 vuotta kulunut ja asunto on aina tyhjillään. Pari kuukautta siinä kerrallaan asutaan ja heti asukkaat muuttavat pois.
Tietääkö muut tätä asuntoa?
Kummitustalo Pihlavassa
14
3128
Vastaukset
- taikauskoa
kysyi Jeesus. SE talo kuulemma nielaisee asukkaat jälkiä jättämättä. Siitä ei voi puhua ääneen eikä osoitetta voi mainita. Edes pORIN poliisi ei tutki SIINÄ asunnossa tapahtuvia katoamisia. Ei sen jälkeen mitä eräälle tutkijalle asunnossa tapahtui... Huhutaan, että asunnon omistaisi itse... you know. Taloyhtiö kiistää moisen huoneiston olemassaolon eikä sen numeroa löydy edes asukasluettelosta.
- Henkka
Jim Morrisonin haamu on tavattu useassakin osoitteessa Pihlavan alueella
- haamutalo???
Luulen tietäväni ton talon ja itsekin Pihlavassa lapsuuteni viettäneenä muistan kuulleeni juttuja talosta. Olin jo unohtanut koko tarinan!
Vieläkö se sama talo tosiaan on pystyssä???
Olis kiva kuulla niistä sun kokemuksista siitä talosta.
Ei siellä tosiaan kauaa yksi perhe viihtynyt. - vielä?
Luulen tietäväni ton talon ja itsekin Pihlavassa lapsuuteni viettäneenä muistan kuulleeni juttuja talosta. Olin jo unohtanut koko tarinan!
Vieläkö se sama talo tosiaan on pystyssä???
Olis kiva kuulla niistä sun kokemuksista siitä talosta.
Ei siellä tosiaan kauaa yksi perhe viihtynyt.
(laitoin tän viestin 2 kertaa kun ei näyttänyt menevän perille eka kerralla)- ghfjhg,n
No menihän se nyt sit 2 kertaa....
- Kyseessä
Ja nielasee kaikki asukkaat vai?
Eikä voi osotetta sanoo?
Haloo hei kuubot, selventäkää ny tyhmälle oliko kuitenki kysees yhden huoneen omakotitalo vai 50 huoneiston kerrostalo??? - Rohkea pelkuri
Kyseessä kirjoitti:
Ja nielasee kaikki asukkaat vai?
Eikä voi osotetta sanoo?
Haloo hei kuubot, selventäkää ny tyhmälle oliko kuitenki kysees yhden huoneen omakotitalo vai 50 huoneiston kerrostalo???Eräänä iltana kerrostalomme portti suljettiin kello 20.00, siis vähän myöhässä.Kun palasin lenkiltä. kerrostalon portti oli auki. Se naukui yhden saranansa varassa surkeasti. Aivan kuin ihminen olisi valittanut.
Lukitsin portin.
Kun palasin katsomaan, oli pääovikin auki ja oven rakoon oli laitettu vanha saapas. Kun nuuskaisin, se haisi kalmolta.Vein saappaan roskikseen, mutta kun palasin, oven raossa oli roskaämpäri.Tutkin hieman roskia ja tunnistin mistä asunnosta se oli peräisin.Se tuli kummitusasunnosta, josta kuuluu outoja ääniä:kiekaisuja ja läähätystä ja joskus syvä huokailua. Kuitenkaan postia ei korjata luukusta päiväkausiin. - onpi
Vanhempien kertomuksen mukaan kun makoili sängyllä niin joku saattoi ikäänkuin pompata vatsan päältä. Sit rappukäytävästä huudeltiin vanhempien nimiä eikä siellä ikinä ollut ketään.
Se kerrostalo on uimahallilta katsottuna toinen. - siis on
onpi kirjoitti:
Vanhempien kertomuksen mukaan kun makoili sängyllä niin joku saattoi ikäänkuin pompata vatsan päältä. Sit rappukäytävästä huudeltiin vanhempien nimiä eikä siellä ikinä ollut ketään.
Se kerrostalo on uimahallilta katsottuna toinen.yksi kerrostaloasunto. Täytyy kattoo tarkemmin ku käyn mummoa katsomassa seuraavaksi, asuu siinä lähellä.
- .....
onpi kirjoitti:
Vanhempien kertomuksen mukaan kun makoili sängyllä niin joku saattoi ikäänkuin pompata vatsan päältä. Sit rappukäytävästä huudeltiin vanhempien nimiä eikä siellä ikinä ollut ketään.
Se kerrostalo on uimahallilta katsottuna toinen.Uusitalontiellä vai Pihlatiellä?
- ---
..... kirjoitti:
Uusitalontiellä vai Pihlatiellä?
Olen asunut parissa talossa sekä Pihlatiellä että Uusitalon tiellä, kiinnostaisi siis tietää missä niistä taloista se asunto on.
Ei varmaan mitään muuta syytä voikaan olla muuttaa Pihlavan kerrostaloista pois, kuin kummitukset? Nojoo... selitys kai sekin, meikäläisellä ihan muut syyt. =) - JopuGee94
onpi kirjoitti:
Vanhempien kertomuksen mukaan kun makoili sängyllä niin joku saattoi ikäänkuin pompata vatsan päältä. Sit rappukäytävästä huudeltiin vanhempien nimiä eikä siellä ikinä ollut ketään.
Se kerrostalo on uimahallilta katsottuna toinen.tarkoitatko pihlatie 12 talo? se oli uimahallilta katsottuna toinen kerrotalo. Olen itse asunut siinä talossa lähemmäs 10 vuotta, äitini ja isoveljeni kanssa.
- kummastus
Asuuko naapurissa kenties:
1.juoppoja
2.narkkeja
3.manneja
4.ryssiä.
5.kaikkia edellämainituista?
Jos yksikin näistä kohdista on totta, ei tarvinne ihmetellä miksi parin kuukauden jälkeen muutetaan pois.- ---
Juuri tätä tarkoitin, miksihän tosiaan voi joku perhe muuttaa Pihlavan kerrostaloista pois parin kuukauden jälkeen... Kummituksetkin olisi mieluisampia naapureita kuin mikään edellesistä vaihtoehdoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507970Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662256Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2322170- 1461735
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251242Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511232Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1041127Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65842Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58782Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7744