Hoitokokoukset ja julkiripit

Luterilaisten palstalla keskustellaan aiheesta
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000100&posting=22000000033993393

Olisikin mielenkiintoista tietää vieläkö lestadiolainen joutuu kohtaamaan julkirippiä jota kirkko ei ole sallinut enää yli sataan vuoteen mutta sitä kumminkin on tapahtunut ainakin hoitokokousaikoina?
6526
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuohon ketjussa mainittuun "pakolliseen julkirippiin" en muista vanhoillislestadiolaisen elämäni aikana koskaan törmänneeni käytännössä.

Periaatteessa vapaaehtoinen julkirippi ei kai ole poissuljettua, mutta siihen olen törmännyt vain yleisessä muodossa (jossa siis ei ole mitään julkista yksittäisten syntien tunnustamista).

Äänestä
  • Pari kertaa olen ollut sellaisessa tilanteessa, jossa ennen seurojen alkua on ensiksi kerrottu seurakunnalle oma psalmi siitä, missä on mennyt päin prinkkalaa (juopotellut käynyt vieraissa näissä tapauksissa) ja tämän jälkeen pyydetty anteeksi hairahduksia. Molemmilla kerroilla julkirippaaja on itse halunnut hoitaa asian pois, koska tietää näissä piireissä juoruamisen olevan kohtuuttoman kovaa.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Jorma Toinen kirjoitti:

    Pari kertaa olen ollut sellaisessa tilanteessa, jossa ennen seurojen alkua on ensiksi kerrottu seurakunnalle oma psalmi siitä, missä on mennyt päin prinkkalaa (juopotellut käynyt vieraissa näissä tapauksissa) ja tämän jälkeen pyydetty anteeksi hairahduksia. Molemmilla kerroilla julkirippaaja on itse halunnut hoitaa asian pois, koska tietää näissä piireissä juoruamisen olevan kohtuuttoman kovaa.

    "koska tietää näissä piireissä juoruamisen olevan kohtuuttoman kovaa."

    Eli kaksi pakosta johtuvaa julkirippiä olet nähnyt.

    Äänestä

on periaatteessa käytössä vl-liikkeessä. Synneistä tehdään parannusta siinä laajuudessa, kun se on herättänyt pahennusta. Juorunpesiä kun rauhanyhdistykset ovat, tieto jonkin synnistä (juopottelu, haureus)on saattanut levitä kulovalkean tavoin. Silloin on julkiripin paikka.

Äänestä
  • Aloittaja

    Eli julkirippi on käytännössä pakko jotta välttyy uhkaavilta ongelmilta.

    Äänestä

jonkun mielestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuulolla10 kirjoitti:

Luterilaisten palstalla keskustellaan aiheesta
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000100&posting=22000000033993393

Olisikin mielenkiintoista tietää vieläkö lestadiolainen joutuu kohtaamaan julkirippiä jota kirkko ei ole sallinut enää yli sataan vuoteen mutta sitä kumminkin on tapahtunut ainakin hoitokokousaikoina?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu