Kirjanpidosta

Innostunut pitäjä

Olisin iloinen jos saisin joltakin apua kirjanpidon aloituksessa. Yritän opetella kahdenkertaista kirjanpitoa ja siirtää aluksi saldot edelliseltä tilikaudelta uudelle.

Muut ymmärrän, mutta miten on arvonlisäverovelka, joka siirretään edelliseltä vuodelta, toinen tili on tietysti alv-velkatili, mutta mikä on vastatili, kun en saa täsmäämään kokeiluluoteista kirjanpitoani. Vierasta pääomaa kai se on, mutta kun en löydä sille sopivaa tiliä, josta se sitten katoaisi kun tuo arvonlisäverovelka maksetaan.

Siis voisiko joku ystävällinen auttaa, en siirry minkään kirjanpifirman asiakkaaksi, sitä on turha ehdottaa, tämä on vain opettelua. Minulla on jopa oppikirja, mutta siinä ei ole mitään esimerkki tuosta verovelasta, vain tieto että alkusaldot siirretään tileille tasetililtä. Edellinen vuosi on yksinkertaisella kirjanpidolla tehty.

8

1887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei pitäisi

      olla jokaisella omaa vastatiliä. Kun viet kirjanpitoon edellisen vuoden taseen vastaavat ja vastattavat, pitäisi näiden vientien mennä tasan.

      • Innostunut pitäjä edelleen

        Ei kai kaikilla tartte olla samaa, mutta minulle riittäisi tieto mikä on oikein. Mikä on vastatili seuraaville, alv velka, pankkitilin saldo (sekai liteen omapääomatili), mitäs siellä muuta on, yksityissijoitukset rahana, yksityisotot rahana, edellisten tilikausien voitto/tappio, muuta siellä ei olekaan.

        Kun noiden vastatilinä käytin omaa pääomaa puolin ja toisin tilistä riippuen, lopputulos meni kyllä sekaisin.


    • Yks neuvo

      Onko kalustoa, jos on laita oma pääoma vastatiliksi. Muös pankkitilin...
      Alv maksun voit kirjata yksityisotoksi, kun makselet sitä..

    • ja tase

      Sinulla on hieman vaikea tilanne edessä, jos vaan edellisen tilikauden yhdenkertaisesta yrität kahdenkertaiseen siirtyä.

      Tase on sellainen, jossa niin vastattavaa kuin vastaavaakin = debet ja kredit menevät tasan.
      Tätähän ei yhdenkertaisessa tehdä.

      Teet siis niin, että mikä tahansa tili sinulla edessäsi onkin, lyöt sen alkusaldoksi ja sitten niistä yhteensä kertyy joku summa ja lykkäät sen edellisten tilikausien tulos tilille.

      Alv-velka on toki vierasta pääomaa ja jo tilinä ihan omansa ja oikean niminen.
      Kun alv-velka maksetaan , kirjataan se tietysti vastakirjauksena pois tuolta tililtä ja toinen pää on pankkitili. Sillä avaavan taseen ja tuon maksukirjauksen kesken ei ole mitään tekemistä.

      • on asian laita

        Alv-velkatili on taseen vastattavaa puolella, ja pankkitili taseen vastaavaa puolella, jotka ovat tässä tapauksessa vastatilejä.


      • onvastaus

        Alv-velkatili on taseen vastattavaa puolella, ja pankkitili taseen vastaavaa puolella, tässä tapauksessa ne on vastatilejä.


      • olevan tämä vastaus

        kiitos paljon. Tuo varmaankin toimii. Nuo vastaukset joissa on jotakin " Alv-velkatili on taseen vastattavaa puolella, ja pankkitili taseen vastaavaa puolella, jotka ovat tässä tapauksessa vastatilejä." on tyhjänpäiväisiä, sillä kyllä minä tuon tiedän muutenkin, kyselin tuosta avauksesta.


      • asiaaaaa
        olevan tämä vastaus kirjoitti:

        kiitos paljon. Tuo varmaankin toimii. Nuo vastaukset joissa on jotakin " Alv-velkatili on taseen vastattavaa puolella, ja pankkitili taseen vastaavaa puolella, jotka ovat tässä tapauksessa vastatilejä." on tyhjänpäiväisiä, sillä kyllä minä tuon tiedän muutenkin, kyselin tuosta avauksesta.

        kannatta unohtaa koko kirjanpidon tekeminen tyystiin. Koska tulevaisuudessa on tiedossa vain vaikeuksia, jos ei ymmärrä edes perusajatusta kirjanpidosta.Suosittelen jotain kurssia, koska kirjanpitoa on erittäin vaikea opiskella kirjoista.terveisin ammattikirjanpitäjä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6033
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4782
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2833
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe