mitä siis tarkoittaa että palkanmaksaja on maksukiellossa? meneekö koko palkka sitten ulosottoon?
maksukielto?
3
1331
Vastaukset
- suojaosuus
vähintään pitää jäädä.
- olla kyse
siitäkin, että velallinen on hakeutunut velkajärjestelyyn ja hän ei saa maksaa velkojaan...tai siis suosia ketään velkojaa muiden kustannuksella. Ei ennen kuin oikeus on päättänyt saako järjestelyn ja sitten kun saa, tulee maksuohjelma jonka mukaan maksaa. Jokainen velkoja saa sitten oman siivunsa.
- että....
palkanmaksaja ei saa maksaa koko palkkaa sinulle vaan on velvoitettu pidättämään 1/3 osan (nettopalkasta)ulosmittausta varten.Koskee myös kesälomarahoja ja muita lisiä.Ulosmitattava osuusu on automaattisesti 1/3 osa mikäli ei muuta sovittu.Jos palkka on pieni ja on elatusvelvollinen voi anoa pienennettyä takaisinmaksuerää.Veroa kannattaa maksaa makdollisimman oikein (ei liikaa) koska veronpalautukset menevät suoraan ulosottoon.
Itse aikoinaan kun talouteni parani niin maksoin suurempiakin lyhennyksiä jos tilanne salli sen.
Suosittelen sinullekkin sitä koska takaisinhan se on maksettava ja korot sekä käsittelymaksu korkeat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1389808
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485383Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p393982Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1313595Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352654Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591572Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981567Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?731418Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376