Haluaisin vaan kysyä miten akvaarion vuosisiivous kannattaisi tehdä siis koko akvaarion pesu?? Mulla ei o kuin 1 akvaario, olis helpompaa varmaan jos olisi 2 akvaarioo.. Vois vaan laittaa Kalat siivouksen ajaksi toiseen akvaarioon mut nyt en tiedä miten saisin kalat pysymään hengissä siivouksen ajan?? laitanko ne vain ämpäriin siivouksen ja hiekojen pesun ajksi vai onko parempia ehdotuksia!! Oottelen innolla neuvoja kalojeni hengissä pitämiseks!!
Vuosisiivouksesta?!
9
614
Vastaukset
- XYZ
Mitään vuosisiivousta ja koko akvaarion pesua EI missään nimessä saa tehdä! Tuhoat siinä vain akvaariosi hyödyllisen bakteerikannan ja altistat kalasti nitriittimyrkytykselle, siis mahdollisesti tapat ne. Normaalit viikottaiset vedenvaihdot (= puolet kerran viikossa) riittävät pitämään akvaarion vedenlaadun kunnossa.
- ...
Akvaario siivotaan vain jos se on pakko muuttaa toiseen paikkaan. Muutoin sitä ei saa siivota juuri koskaan. Vettä vaihdetaan viikottain ja kasveja voi muutella, harventaa tai lisäillä.
Ei mitään vuosisiivouksia, ei missään tapauksessa!.
- bettaristic
Akvaarion vuosittainen huolto käsittää VAIN loisteputken vaihtamisen uuteen ja jos sytytin on vanha, niin sekin kannattaa uusia samalla. Toinen juttu mitä voi tehdä, on sisäsuodattimen patruunan uusiminen jos se ei enää pysy ryhdissään, suodatinpatruunan pitäisi pysyä kuosissaan ainakin 3 vuotta.
Suodattimen patruunan pystyt vaihtamaan näpsästi siten, että otat vanhan patruunan ja n. 5 litran vetoisen astian jonka täytät akvaarion vedellä. Puristelet vanhasta suodatinpatruunasta kaikki moskat mitä irtoaa ja sen jälkeen uittelet uuden patruunan kakkavedessä -> valmis käytettäväksi.
Puolivuosittain voit lisätä akvaarioon pohjalannoitetta kasveille jos sinulla on juurillaan ravinteet ottavia kasveja ja jos käytät lannoittamiseen JBL:n savikuulia.
Kuukausittaiseen akvaarion huoltoon kuuluu kasvien harventaminen ja uudelleen istuttaminen jos sille on aihetta (haluat esim. kasvattaa nätin intianvesitähdikkipöpelikön tms,)
Viikoittaiseen akvaarion huoltoon kuuluu veden vaihto, noin puolet akvaarion vedestä kerrallaan ja veden muokkaaminen asukkaiden vaatimusten mukaan jos akvaarioon on valittu sellaisia kaloja joille pelkkä kraanavesi ei kelpaa. Nestemäistä kasvilannosta lisätään samalla, muita litkuja ei tarvita. Veden vaihdon yhteydessä pohja imuroidaan (jos sinulla on pohjamateriaalin raekoko yli 5 mm) ja poistetaan kasveista kuolevat ja huonokuntoiset lehdet. Eikä sitten muuta.
Jos olet muuttamassa akvaariosi kanssa niin silloin juttu on vähän toinen, mutta ei silloinkaan saa pohjamateriaalia PESTÄ vaan pahimmat köntsät huuhdella vaikka akvaarion vedellä, eikä välttämättä sitäkään kovin mieluusti. Ne bakteerit, jotka muuntavat typpiyhdisteet kaloille siedettävään muotoon asustavat juuri akvaarion pinnoilla (laseilla, kasveissa, pohjassa ja suodattimessa) tuhoutuisivat täydellisessä pesussa ja joutuisit perustamaan akvaarion kokonaan uudestaan. Täydellinen pesu on aiheellinen vasta silloin jos akvaarioon hyökkää jokin karmea kalatauti (kalatuberkuloosi) jonka seurauksena akvaario pitää desinfioida.
Oikein hoitamalla akvaariota, sen viikottaiseen huoltoon kuluu korkeintaan tunti (siinä ajassa itse ainakin ehdin täysin huoltamaan kaksikin allasta, jotka tilavuuksiltaan 250 ja 98 litraa ja vielä samalla kyttäilemään kaloja :D) - blub
Kuten jo aikaisemmatkin vastasivat niin akvaariolle ei ole mitään syytä tehdä suursiivousta millään aikavälillä. Missä ihmeessä tuommoista tietoa yhä jaellaan kun se oli väärin ja vanhentunutta jo parikymmentä vuotta sitten kun itse altaiden pitoa aloittelin?
Ainoa syy tyhjentää allas kokonaan on muutto, altaan rikkoutuminen tms "force major" -tekijä.
Yksittäisiä somisteita voit nostella pois harjattaviksi jos ovat kovin levääntyneet, pohjahiekkaa ei missään nimessä pidä pestä, siinä ne hyötybakteerit juuri elävät. Säännöllinen vedenvaihto, lasien rappaaminen ja pohja-aineesta riippuen lappoaminen kerran kuussa tai harvemmin riittävät pitämään altaan siistinä ja kalat terveenä. - h.t
laita kalat isoihin rasioisiin siksi aikaa kun peset akvaarion ...
- viestit
taas
- SummerGirl
no me ollaan ainakii laitettu kalat sankkoon jossa on akvaariosta otettua vettä...ei meillä´ne kalat sinne oo kuollu sillee me aina tehään! Ja tässä yksi asia:kannattaa kerran viikossa pestä suodatin jos et ole näin ´vielä tehnyt niin nyt kannattaa! Monetkaan ei tee niin mutta minä teen,aina sunnuntaina! silloin en siirrä kaloja muuaalle vaan otan yksinkertaisesti suodattimen pois ja pesen sen
- blub
Ja tuossa neuvossa nyt on taas kaikki pielessä.
Suodatinta ei missään nimessä pidä pestä kerran viikossa, jos siihen on tarve niin suodatin on auttamattomasti alimitoitettu tai/ja altaassa on aivan liikaa kaloja. Suodatin mekaanisen puhdistuksen lisäksi tekee myös biologista puhdistusta, eli suodatinaineeseen asettuneet bakteerit hajottavat haitallisia typpiyhdisteitä vähemmän haitalliseksi. Aina suodatinaineita pestessä nuo hyödylliset bakteerit huuhtoutuvat suureksi osaksi pois ja kestää taas aikansa ennen kuin suodatus toimii tehokkaasti. Suodatin pestään vasta kun se alkaa osoittaa tukkeutumisen merkkejä (tai mieluiten hiukkasen ennen), jos tähän menee vähemmän kuin kuukausi niin suodatin on aivan liian tehoton (hyvin sottaavat kirjoahvenaltaat yms toki oma lukunsa vaan sittenkin ollaan jo ihan eri kalipeerin laitteistoissa).
Ja kaloja siis EI jahdata mihinkään erilliseen astiaan vedenvaihtojen yms rutiinihoitotoimien ajaksi, siitä tulee vain ylimääräistä stressiä kaloille ja turhaa ajanhukkaa kalanhoitajalle. Ja sitä suursiivousta siis EI tehdä. Ikinä.
- Kala
..itse teen joka viikko; kalat pakastimeen siksi aikaa kun tolun kanssa jynssään altaan.
Eli eiköhän tuossa aikaisemmissa keskusteluissa ole jo tullut selväksi miten pitäisi jokaisen akvaarion omistajan (harrastajan)pitäisi osata toimia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1447228Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1265025L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa694452TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153523Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242331Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3281886Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241776Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91639- 681507
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581468