Alkuraskauden ajasta..

Vauvahaaveilija

Yritämme mieheni kanssa vauvaa. Mieltäni askarruttaa sellainen asia, että jos tulen piankin raskaaksi niin miten alkuraskauteen vaikuttaa moottoripyörällä ajo? Meillä on moottoripyörä ja tapana on aina kesäisin tehdä pitkiä matkoja pyörällä, minä siis istun mieheni kyydissä. Voiko moottoripyörän kyydissä olemisessa olla jotain keskenmenon vaaraa koska kuitenkin kyydissä istuminen on pientä tärinää koko ajan? Onko kenelläkään omakohtaista kokemusta moottoripyörän kyydissä reissaamisesta alkuraskauden aikana? Vai jääkö meiltä sitten koko matka tekemättä..

2

677

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ............

      No ei kai se sentään keskenmenoa voi aiheuttaa. Toki, jos alkio ei enää ole muusta syystä elossa, se saattaa voida laukaista keskenmenon.

      Enemmän olisin huolissani omasta voinnista. Itselläni on nyt 12 viikkoa täynnä enkä olisi voinut kuvitellakaan meneväni moottoripyörän kyytiin. Pahoinvointia, huimausta, kovia vihlomisia ja menkkamaisia kipuja niin paljon, että varmaan taju lähtisi. Hädin tuskin kestän autossa lyhyitä matkoja!

    • mun isosisko ainakin oli moottoripyörän kyydissä koko kesän (raskaus alkoi huhtikuulla) eikä mitään ongelmia. ja vaikka edellisessä raskaudessa meinas vauva tulla väkisten koko ajan ulos. (silloin ei ajellut moottoripyörällä). että ei muuta kuin turvallisia ajeluita:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      800
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      795
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      746
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      91
      679
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      31
      612
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      537
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      71
      506
    8. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      9
      502
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      499
    10. 42
      499
    11. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      420
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      419
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      407
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      403
    16. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      23
      398
    17. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      103
      398
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      397
    19. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      394
    20. 39
      393
    Aihe