ajattelin kysyä teiltä muilta?
itse ajattelen vähä väliä että toivottavasti ei tulis seuraavaa vähään aikaan, niin voisi antaa tälle ainokaiselle laatu aikaa.
itse ajattelen vähä väliä että toivottavasti ei tulis seuraavaa vähään aikaan, niin voisi antaa tälle ainokaiselle laatu aikaa.
Vastaukset 16
Vanhimmat
olen käyttänyt ehkäisyä raskauksien välissä kunnes aloin toivoa seuraavaa lasta, ja kolme lasta saatuani päätin perheeni olevan tarpeeksi iso ja sen jälkeen olen ehkäissyt kaiken aikaa.
Ihmisellä on tarve hallita elämää. Varsin usein hän elääkin sellaisessa harhassa että hän kuvittelee hallitsevansa elämää. Syntyvyyttä voi nykymenetelmin hallita jos on saanut Jumalalta lahjan tulla raskaaksi. Vähän sellainen ylpeilevä (Haagar) kuva sinusta kyllä tämän perusteella jäi. Toki on olemassa painavia syitä lapsiluvun rajoittamiselle.
Ihminen voi kyllä päättää monistakin asioista, mutta Jumala säätää. Elämä un valtavan suuri lahja, sen edessä toivoisin sinultakin suurempaa nöyryyttä ja myös avaajan vakaumuksen kunnioittamista.
sinunkin ymmärtävän , ettei niitä lapsia tarvi olla joka vuosi.Elämä on silti valtavan suuri lahja meidänkin mielestä jotka hyväksytään ehkäisy.
olen omin korvin kuullut sanovan.Ja joskus miettinyt erästäkin äitiä joka huutaa lapsilleen rukoushuoneellakin ja riuhtoo niitä, et mitä se on sitten kotona kun kukaan ei nää.Mutta se riittää kun ukko istuu etupenkissä ja muija kulkee huivi kireellä.
että ihaillen täytyy katsella.Isonkin perheen äitejä.
Minulla on jo lastenlapsetkin siinä iässä. Ja omat lapset iältää pitkälti neljännellä kymmenellä. Sinusta ei ole minun neuvojakseni.
tunnut olevan vain toisten tuomari, mutta se ei haittaa! kerran vastaat sanoistasi, rukoilen sinulle sydämestäni katumksen armoa.
Nämä äidit on pakotettu helvetin tulen kanssa pelotellen siittämään. He ovat oman vanhurskauden UHREJA.
Uhrin osa on raskastakin raskaampi osa, jo ilman sinun osoittamaasi ylpeätä halveksuntaa heitä kohtaan. Häpeä jos osaat!
lapsistani on saanut äidin rakkautta ja hellää hoitoa, kun synnytysteni väli ei ole ollut liian tiheä. Kaikki pärjäävät hyvin koulussa, tekevät kotitöitä, ja kun olin toissa Joulun alla sairas, lapseni (9-17 vuotiaat) tekivät kaikki jouluvalmistelut isän kanssa, leipoivat, siivosivat ja pitivät minut levossa.
Minä olen Kristuksen vapaa, Jumalan lapsi ja taivaan perillinen. Tee parannus ja usko evankeliumi, niin sinäkin "elämänhallitsija" reppana pelastut.
Kyllä Jumala luoduistaan huolta pitää. Hyvää huolta pitää, kiitos Jeesus.
mutta ihmetteeln, eivätkö lestadiolaistytöt opiskele ja lue mitään, joka saisi heidät ymmärtämään, etteivät saarnaajien opetukset ole Jumalan omaa puhetta, ja jokin toinen kristillinen suunta voi olla lähempänä Jeesuksen opetusta kuin lestadiolaisuus.
Hae ammattiauttajan apua mielenterveytesi hoitoon!
Avaajan vakaumusta pitäisi kunnioittaa?
Siis rasistista leimaamista pitäisi ruveta täällä suosimaan?
Kaikkea se perkele orjillaan teettää!!
Jumalan määräys, vaan se on joidenkin lestadiolaisten miesten keksimä, jotta he saisivat yltäkylläisesti seksiä vaimon terveyden ja hengenmenon uhallakin.
Käytän ehkäisyä, koska en ole löytänyt Raamatusta perusteita sen kieltämiselle. Elämä on Jumalan lahja, ja kyllä me saamme tehdä voitavamme onnellisuutemme ja hyvinvointimme eteen. Näin ajattelen. Lapset saa ottaa lahjana vastaan, ei synnyttää ja hoitaa niitä joka vuosi hampaat irvessä.
Tiedän monia, monia äitejä jotka väsyneinä ja ahdistuneina taistelevat tämän asian kanssa. He eivät peloltaan kykene käyttämään ehkäisyä. En voi moittia heitä, jos heille on tolkutettu pienestä pitäen että ehkäisyn käyttö on portti helvettiin. Kukapa nyt helvettiin haluaisi joutu!
Rukoilen, että ne väsyneet ja nääntyneet äidit saisivat vapauden uskossaan.
Suosittelen omaehtoista Raamatun tutkimista, niin ettei tarvitse sokeasti uskoa sitä mitä joku pöntöstä sanoo. Kaikki asiat ja myös saarnat tulee koetella Jumalan sanan valossa.