http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Sisäministeriö selvittää useita Wincapitan kaltaisia tapauksia/1135235204714
Mitäs nämä muut tutkinnassa olevat pyramidit on? Onko rahat jo kadonneet?
Mitäs nämä muut tutkinnassa olevat pyramidit on? Onko rahat jo kadonneet?
Vastaukset 18
Vanhimmat
täälläkin luvataan kuu taivaalta:
http://financia4us.com/index.asp?action=page&name=86
Tässä yksi: http://www.smartprofitclub.com/
Identtinen huijaus WinCapitan kanssa, paitsi että luvataan maltillinen 60% takuutuotto, 400% sijaan, tosin sekin on bullshittiä maailman kilpailluimmalla kaupankäyntialalla eli valuuttamarkkinoilla. Rahat kerätään verkoston kautta ylemmäntason "pelaajille" tässäkin pyramidissa, ja todennäköisesti virtuaalivoittoja esitellään pelaajille. (Tämä siis perustuu tietoon sivun nettisivuilta, jos osaa edes vähän medialukutaitoa ja vertaa WinCapitaan)
Ei siis mitään henkilötietoja yrityksestä löydy.
http://www.ytj.fi/yritystiedot.aspx?yavain=2108604&kielikoodi=1&tarkiste=FCFFAE7A040D3EF850E2E360CDECE5DF7B2E2BAA&path=1547;1631;1678
Amway on Brittien valtakunnansyyttäjän kanssa käräjillä ja aiheena on koko puljun sulkeminen UK:ssa. Tarttis varmaan meilläkin miettiä onko saippualla rahan kerääminen yhtä rikollista kun vain kerätä sitä wincapitan malliin ilmaan minkäänlaista vastiketta.
Tästä lyhyt glnd, noni, jne firmoihin jotka toimivat samalla periaatteella.
Toki kyseessä on vain epäilys...
Varmaankin wincapitan mallisia kusetuksia löytyy monta muutakin. Sitä voi kysyä ovatko ne sen pahempia kuin nuo tuoteverkostot.
Mistä tämä tieto on löytynyt? ja miksi verkostomarkkinointi rinnastetaan törkeään huijaukseen?
95 prosenttia verkostomarrkinoinneista on huijausta.
Tutkia vaikka maaliman loppuun, mutta mennyt mikä mennyt... jos niistä joku joskus jouttuu kiven sisään pariksi kuukaudeksi souh watc. kulut
on suuremat kun tulot,ja huijatut ei saa koskaan mittään. ja suomen polisiilla on pakka niin sekaisin että ne tutkii kohta lasten hiekkalaatikko leikkejä..näistä ei valtion kassaan ropoja tule,nopeuksia ne vaan osaa kyttää.
Haluan rikastua, mulle riittää 250 % tuottokin !!
Vaikuttaa lupaavalta kusetukselta. En tiedä onko pyramidi vai kertalaakihuijaus. Veikkan jälkimmäistä, sivut katoavat kuun lopussa. Tyytyivät myös vähempään, n. 10M€:oon. http://www.taloussanomat.fi/keskustelut/thread.jspa?thr eadID=80519
www.theikarosgroup.com:
Our motto will be; “Thousand Bodies, Greater Wealth, One Mind “, The Millionaires mind.
onko tutkittu online-capital mystistä katoamista,montako herkkäuskoista meni siihen lankaan
miten tuo CHX travel??? taisi mennä konkaan tai minne se hävisi??
löytyy niitä ruotsissa toimii ihan täysin vastaava systeemi... edelleen prosentit 100- 200%.
Nuo kaatuvat kaikki lopulta jossain vaiheessa. Hyvä, jos ehdit pois ennen sitä.
Suomessa on syntynyt kaikenlaisia enemmän tai vähemmän hämäriä "liikeyrityksiä" joissa rahastetaan tyhmiltä pois erilaisissa vedonlyönneissä tai niiden oheispisneksissä. Poliisin pitäisi tutkia nämä firmat. Verottajan samoin.
Kyllä ne jotenki kusettaa, kun loton täysosuma ei taaskaan osunut kohdalleni.
kertoo kauppalehti..
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=11007&sort=false
Vuosi sitten yritettiin minulle kaupata työtä. Mies kertoi miten mahtava työ on, ensin kun jaksat kerätä uusia mukaan tarpeeksi kohta ei tarvitse tehdä enään mitään muuta kuin ihailla tilille tulevaa rahaa... 900 € olisi yritykseen pitänyt sijoittaa, just..Siinä vaiheessa epäilykset heräsi. Muka verkko kauppa oli ns.yritys, nimikin oli aivan älytön, koskaan en kuullut pihaustakaan sellaisesta. Jakoivat ns. kanta-asiakaskortteja ja saivat ostoista verkossa välistä rahaa...huh,huh. Mietin tässä olisikos aiheesta pitänyt myös poliisia infota?
ja toimintaa on vieläkin olemassa, eli vaikka poliisi tutkikin ja rankaisi, niin ei koko konseptia voinut kieltää, kuitenkin kaupankäyntiä myös matkassa oli, Ja on edelleen.