Napaisuuden vaihto

Mulla on vanha mig/mag hitsaukone jossa ei ole napaisuuden vaihto mahdollisuutta (napaisuus pitäisi saada vaihdettua kun käyttää ydintäytelankaa). Onko kenelläkään kokemusta/varmaa tietoa miten napaisuuden vaihto tulisi toteuttaa? Onko se niin yksinkertaista että vaihdetaan tasasuuntauksen jälkeen piuhat ristiin vai pitäisikö homma yrittää hoitaa mahdollisimman lähellä ulostuloja?
p.s. Jos jotakuta kiinnostaa niin kerrottakoon että olen sähköasentaja, mutta tietämykseni hitsauskoneista on vähintäänkin vajavaista.
116356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

vaihtoliittimet, en muista miten tuo sähköisesti muuttuu.

Äänestä
  • ..että homman pitäisi mennä niin että plussa on hitsattavassa kappaleessa ja miikka langassa, vai olenko ihan hakoteillä?

    Äänestä

  • MIG/MAG kirjoitti:

    ..että homman pitäisi mennä niin että plussa on hitsattavassa kappaleessa ja miikka langassa, vai olenko ihan hakoteillä?

    edes tasasuuntaajaa. Jos on pelkkä muuntaja. Ootko kattonut.

    Äänestä

Onko koneessa miten maattokaapeli kiinitetty? Entä onko erillinen virtalähde josta menee syöttöjohto laknalaitteeseen? Jos niin ei vaikeuksia, johdot vaan erti ja eripäin kiinni. Mahdatko muuten tarkoittaa ydintäytelangalla sitä jota voi hitsata ilman kaasua? En lähtisi sillä kokeilemaan, umpilanka vaan koneeseen ja sillä hitsuutusta.

Äänestä
  • kaasut eli eipä aina kiinnosta. Tai se pullo on se joka maksaa maltaita.

    Äänestä

Eli juuri niin kuin itse sanoit niin vaihda vaan tasurin jälkeen kaapelit ristiin. Kela syötöt sun muut yleensä tule ennen tasuria minkä itsekin mäet jos olet sähkäri.

Äänestä
  • aika mielenkiintoisen homman kun vaihdoin "vain" napaisuuden. Siínä pitää huomioida myös pistoolin liipaisimen johdotus jne.... Ja ehkä toimii...Pari iltaa ja silleen

    Äänestä

  • Kyllä katkes hyvään kohtaan just ku päästiin asiaan. Mun pistoolilta tulee vaan yksi johto katkaisimelta joka on ja katkaisin yhdistää sen kaapeliin normaalisti mutta napaisuuden vaihdon jälkeen näin ei käy ja langan syöttö ei saa virtaa. Ajattelin laittaa lisäkatkaisijan pistoolin kahvan alle vai pitäiskö vaihtaa poltinkaapeli

    Äänestä

Kovin olet vaatimattomin tiedon sähköasentaja . Oletko oikeen koulunkäynyt ja näyttökokekeet suorittanut . Vai itseoppinut mmj urakkamies

Äänestä

Ilmeisesti myös googlaustaitokin on kyselytaitoa vajavaisempi!

Äänestä

Olen joskus peuhannut kunnossapidon sähkärinä konepajalla. Siellä oli kasapäin noita ydinlankakeloja pölyttymässä, kukaan niillä touhunnut.
-Törmäät vetorullaongelmiin, laineri purua täynnä, vituttaa, haen toisen migin....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MIG/MAG kirjoitti:

Mulla on vanha mig/mag hitsaukone jossa ei ole napaisuuden vaihto mahdollisuutta (napaisuus pitäisi saada vaihdettua kun käyttää ydintäytelankaa). Onko kenelläkään kokemusta/varmaa tietoa miten napaisuuden vaihto tulisi toteuttaa? Onko se niin yksinkertaista että vaihdetaan tasasuuntauksen jälkeen piuhat ristiin vai pitäisikö homma yrittää hoitaa mahdollisimman lähellä ulostuloja?
p.s. Jos jotakuta kiinnostaa niin kerrottakoon että olen sähköasentaja, mutta tietämykseni hitsauskoneista on vähintäänkin vajavaista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu