Haluan istuttaa suureen ruukkuun(!) jonkinlaista köynnöskasvia. Mielellään jotain köynnösruusua tms jos se vain onnistuu. Joka tapauksessa jokin kukkiva köynnöskasvi. Eli nyt tarvitsisin vinkkejä.
Mikä kasvi? Missä vaiheessa istutus? Koska viedään pihalle? Millasta multaa ja lannotetta? miten kastellaan? Koska kukkii?
Varmasti saan asiantuntevaa apua kukkakaupastakin mutta ajattelin nyt ensin kysyä vinkkejä täältä.
auttakaa aloittelijaa
9
1124
Vastaukset
- joka vaatisi
aika laajan vastauksen....
Haluatko monivuotista vai yhden kesän nopeakasvuista köynnöstä ?
Miksi ruukkuun ?
On myös maahan istutettavia köynnöksiä, jokta kaunistuvat ja rehevöityvät vuosi vuodelta.
Ruukukasveissa pitää olla sopivat talvisäilytyspaikat etenkin sopivin lämpötiloin.
Täsmennä vähän kysymystäsi !
Parvekkeelle, patiolle vai mihin olet ajatellut köynnöstäsi ?- NiinaWee
Kasvin ei tarvitse olla monivuotinen, ja haluaisin köynnöksen antamaan hieman näkösuojaa lasitetulle terassillemme. Maahan en voi istuttaa sillä pihamme on laatoitettu. Ja parveke on eteläänpäin tuulelta melko suojaisassa paikassa. Aurinko sen sijaan porottaa aamusta iltaan.
- siemenistä
NiinaWee kirjoitti:
Kasvin ei tarvitse olla monivuotinen, ja haluaisin köynnöksen antamaan hieman näkösuojaa lasitetulle terassillemme. Maahan en voi istuttaa sillä pihamme on laatoitettu. Ja parveke on eteläänpäin tuulelta melko suojaisassa paikassa. Aurinko sen sijaan porottaa aamusta iltaan.
kasvattaa kelloköynnöstä, on kaunis ja kasvaa 2-3 metriseksi vähintään, yksivuotinen.
- NiinaWee
siemenistä kirjoitti:
kasvattaa kelloköynnöstä, on kaunis ja kasvaa 2-3 metriseksi vähintään, yksivuotinen.
Kiitti vinkistä! Yritin löytää kuvia kasvista ja vaikka kukat ovat kauniita, ei selvinnyt onko itse köynnös kovin vihreää ja rehevää, vai käykö niin vain jos on hyvä tuuri? :)
Punertava köynnös ei ole ihan sitä mitä haen. - Töyhtötiainen
NiinaWee kirjoitti:
Kasvin ei tarvitse olla monivuotinen, ja haluaisin köynnöksen antamaan hieman näkösuojaa lasitetulle terassillemme. Maahan en voi istuttaa sillä pihamme on laatoitettu. Ja parveke on eteläänpäin tuulelta melko suojaisassa paikassa. Aurinko sen sijaan porottaa aamusta iltaan.
Jos et halua siementen ja taimikasvatuksen kans kikkailla, niin kipaise toukokuulla paikalliseen puutarhamyymälään tutustumaan kesäköynnös valikoimaan. Saat hyvässä kasvussa oleva istutusvalmiit taimet muutamalla eurolla. Itselläni on ollut Kanariankrassi-köynnöstä, tosi tuuhea ja nopeakasvuinen, kukat keltaiset. Tuoksuhernekin kasvaa melkolailla peittäväksi. Elämänlanka eli karhunköynnös kasvaa nopeasti ja tuuheaksi, kukinta ei välttämättä ole niin mahdottoman hieno,mutta kaunis lehdistö korvaa sen.
- Töyhtötiainen
Ajattelitkos, että kasvin pitäisi olla monivuotinen ja talvehtiakin ruukussa? Silloin lajivalikoima on suppeampi ja talvetuksessakin on omat niksinsä. Jos taas et vaadi talvenkestoa, pääset helpommalla ja on mistä valita. Periaatteessa mikä vain kasvi onnistuu ruukussa, kunhan purkki vain on riittävän iso.
Ruusukin onnistuu ruukussa, mutta huomioi että se pitää istuttaa melko syvään, joten ruukunkin pitää olla syvä, >50 cm. Sama kärhön kanssa. Yksivuotisten kesäköynnösten kohdalla taasen riittää matalampikin astia.
Nuo istutukset sun muu käytäntö riippuu valitsemastasi kasvista. Periaatteessa kaikille käy perus puutarhamulta ja lannoitukset on kätevintä antaa kastelun yhteydessä. Ruukun salaojituksesta kannattaa huolehtia, eli purkin pohjalle jokunen kivi tai kerros lecasoraa. Ulos istuksen voi laittaa kun pakkaskelit on ohi, eli ehkä joskus toukokuussa.- laittaa siemeniä
Kelloköynnös EI enään ehdi kasvaa siemenistä eikä ainakaan kukkimaan.
- enään siemeniä
Kelloköynnös EI enään ehdi kasvaa siemenistä eikä ainakaan kukkimaan.
- jos ..
enään siemeniä kirjoitti:
Kelloköynnös EI enään ehdi kasvaa siemenistä eikä ainakaan kukkimaan.
hetikohta ne kylvää ja ennen kylvöä liottaa siemeniä muutamankin tunnin.
Sisällä aurinkoisella ikkunalla kasvattaa niin kesäkuun alussa kun ulos voi siirtää on komeat taimet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit335224Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3984506Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483809KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1332948Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112490Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212282Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182018Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511982- 1231900
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459