Tämmöisestä sekatalous suomesta ei tule mitään, kuten faktat osoittavat, ks wikipedia valtionvelan, työttömien , alkoholistien ja itsemurhien osalta.
Ratkaisuksi ehdotan:
1) max 10% kokonaisverotusta ja nettidemokratiaa, missä kaikki voivat ehdottaa idoeita ja äänestää ikään ja paikkakuntaan katsomatta. 31 jäseninen talkooparlamentti pistäisi näitä pätöksiä toimeen.
TAI
2) 100% kommunismi, ei tarvitsi tsempata töissä, riittäisi että laahaa itsensä työpaikalle, kuten nyt julkisen sektorin työntekijät suomessa tekevät.
On suomalaisista äänestäjistä kiinni tämä. Vain jättämällä äänestämättä on mahdollista saada rauhanomaisesti suuria muutoksia aikaan. Jos 70 % ei äänestä, hallituksen on pakko kysellä, mitä kansa on mieltä.
Ratkaisuksi ehdotan:
1) max 10% kokonaisverotusta ja nettidemokratiaa, missä kaikki voivat ehdottaa idoeita ja äänestää ikään ja paikkakuntaan katsomatta. 31 jäseninen talkooparlamentti pistäisi näitä pätöksiä toimeen.
TAI
2) 100% kommunismi, ei tarvitsi tsempata töissä, riittäisi että laahaa itsensä työpaikalle, kuten nyt julkisen sektorin työntekijät suomessa tekevät.
On suomalaisista äänestäjistä kiinni tämä. Vain jättämällä äänestämättä on mahdollista saada rauhanomaisesti suuria muutoksia aikaan. Jos 70 % ei äänestä, hallituksen on pakko kysellä, mitä kansa on mieltä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
suomessa? maassa, jossa on väkilukuun suhteutettuna eniten eläköityviä ihmisiä koko euroopassa? maassa, jossa haja-asutuskeskuksissa ei edes ole kaistoja ja kaupungeissa, joissa verkkoja on niin ihmiset tarvitsevat jo laskujensa maksuun verkossa apua jälkikasvultaan?
vaikka suomi onkin internetin suurvalta niin täällä on vielä valtavasti ihmisiä jotka eivät edes tietokonetta omista. tämmöiset höpsötykset "nettidemokratioista" ovat nuorten nörttien puheita. isot osat ihmisistä keskustelevat ideoistaan ja käsityksistään demokratiasta torikahvilassa eivätkä missään netin keskustelupiirissä.
se tekee hyvää kansalle aina silloin tällöin vähän jaloitella äänestyspaikoille ja demokratialle tekee hyvää asiallinen keskustelu politiikasta eikä mikään sekasortoinen internetti, jossa kaikenmaailman hiirenkäytön oppineet kylähullut haikailevat milloin suursuomea tai milloin neuvostosuomea tai muuten vaan höpisevät jostain päättymättömästä dialogista.
äänestämään ja digiboksien kanssa pelleilemän, ei olisi pulmaa auttaa vanhuksia nettidemokratiassakaan.
Eli perustelusi ontuvat pahemman kerran.
digiboxit eivät asiaan kuulu sen enempää kuin, että niitäkään eivät vanhukset osaa käyttää ja tauluteeveen-valmistajat repivät hilloa telkkarin sisäänrakennetuilla boxeilla ja isot näppäimet omaavilla kaukosäätimillä.
tämä yhteiskunta kaipaa enemmän oikeaa politiikkaa eikä jotain x-boxia pelaavien nettinörttien viisauksia. jos ihmisiä ei kiinnosta politiikka niin ei se siitä parane, että kuvitellaan höpöttelyn internetissä jotenkin saavan asiat paremmalle tolalle. äänestäminen netissä on asia erikseen mutta politiikan ja yhteisten asioiden hoitaminen pitäisi olla elävää ihmistä varten, ei virtuaalitodellisuutta sähköisessä verkossa. pitäisi jalkautua sinne työmaalle, vanhainkoteihin tai vaikkapa käydä aamulla assalla. oikeista tunnoista ja käsityksistä miten pitäisi asioita hoitaa saa käsityksen vaikkapa pystybaarissa. minä olen kerran tavannut Paavo Lipposen vaalikiertueellaan juuri pystybaarissa. se tarjoili ostarilla hernekeittoa mutta sille kattilalle minä en mennyt vaan odotin kunnes Paavo jalkautuu tänne meidän tavallisten ihmisten tykö ja niin mies tulikin ja varmasti sai niitä "nukkuvia" nousemaan ahteriltaan ja raahautumaan sinne koululle äänestämään. ja todennäköisesti äänestämään Paavon puoluetta.
ota mallia aaposta; että vaikka mitä mieltä hänestä kukin onkaan niin ainakin hän kantaa niitä punalippujaan oikeassa elämässä eikä internetissä.
Jenkeissä parhaimmillaan pressanvaaleissa käy noin 50 prosenttia äänestämässä.
Valitettavasti monissa maissa tulee valituksi vaikka ei edes puolet kansasta kannattaisi politiikkoja. Niin Suomessakin.
Juttu olisikin toinen jos pienen äänestysprosentin vuoksi jouduttaisiin uusimaan vaalit.
Olen ollut julkisella ja yksityisellä työnantajalla ja jostain kummasta syystä molemmissa olen joutunut tekemään töitä.
Verotus voisi olla vaikka 90 prosenttia...
miljoonatuloista. Ainakin minulle 100 000 puhtaana käteen olisi paljon raha.
työ on joka tuo ulkomaista rahaa suomeen voitolla, eikä pelkästään kuluta ryöstettyjä verorahoja:-)