Kovinkaan hyvin.Yksi työntekijä palvelee muunmuassa OP,ssä ja asiakkaita on usein jonossa 10 ja ylikin.Käytän automaattia nosto ja maksu asioissa mutta toiseen tiliin ei ole korttia.Asiakkaat on kun karjaa sinisen nauhan sisällä kulkemassa hitaasti kohti kassaa.Eikö Varkaus voi tarjota parempaa palvelua käteispuolelle.Lainapuoli sijoitus ym,sinne kyllä pääsee.Täytyykö asiakkaan tyytyä tähän kohteluun.
Pankeissa ei palvella
käteisnostajia
9794
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eipä tuota käteistä kovin usein tarvitse, pari kertaa vuodessa ehkä keskimäärin johonkin spesiaalijuttuun johon ei pankkikortti käy. Sen verta malttaisi automaatilla jonottaa?
Automaateilla harvoin edes tarvii jonottaa ja pankkikortti on keksitty jolla aika usein voi maksaa.Jotkut talletus tilit ovat kortittomia,laitoin sen jo ekaan juttuun.Sitten saa jonottaa kohtuuttomasti.Tilille rahan laittaminen samoin.Onhan sitä käteistä rahaakin joskus pankkiin vietävä.
Onhan noita tilejä useita, mitä siitä... Ei minullakaan ole kaikkiin tileihin korttia. Mutta en minä silti käteistä tarvitse pankista nostaa. Katsos kun on sellainenkin hienous kun nettipankki, sieltä se käy käden käänteessä rahojen siirtely tililtä A tilille B ja niin edespäin.
Ei sinne konttoriin ole tarvinnut mennä viimeisen 10 vuoden aikana kuin asuntolainaa hakemaan, perustamaan uusia tilejä mm. yritykselle ja muutaman kerran sijoitusneuvojan pakeilla. Myös osakekauppa ja rahastosijoitukset onnistuu netissä, ei sellaistenkaan takia tarvitse pankkiin mennä.
Ja jos yrittäjänä pelaat käteisen kanssa niin miksi jonotat kun voisit käyttää yrityspuolta?
on vain välttämätön paha. Yrittäjille löytyy nopeat linjat kun tulevat pankkiin ja palvelu pelaa. Mutta jos tavallinen tiliasiakas joutuu jostakin kumman syystä tulemaan pankkisalin puolelle niin hampaat irvessä katton katsellaan kun on niin jumalattoman vaikea palvella.
Sitten jos erehdyt vielä jotakin ekstra asiaa kyselemään niin johan akat hermostuu ja alkaa tiuskimaan ja esittämään osin jopa todella sopimatonta käytöstä.
Vakaasti nyt kun fuusioituivat vielä huijjariliike Pohjolan kanssa, harkitsen varojen ja velkojen siitoa toiseen konserniin jossa on todella tilaa tavalliselle pankin tyhjentäjällekkin.
Suoraan viestiä pankin ylemmille tahoille. Jos ei omalla nimellä, niin asiallisesti sähköpostilla/kirjeellä. Luulisi heidän reagoivan sellaiseen... ehkäpä Neiti Nyrpeät tiskin takana muuttaisivat hieman käytöstään.
Joutuu odottamaan ja "säätyläiset" pelaa nappuloilla.Suomi on jo todella luokkayhteiskunta.Ja sitten nää nirppanokka virkailijat,parempi kuin robotteja olisi ei tarvitsis metallinaamasta katsoa halveksivaa ilmettä ja virnistystä.Joskus rahat suorastaan heitetään eteen.Olen ajatellut vaihtaa pankkia.En ole karjaa jota nauhojen välissä ohjataan lypsylle.Olen yksilö,ihminen ja virkailijoiden palkat koostuu meidän/minun palvelusta.Jos kaikki ottais rahansa pois olisivat pian työttömänä.
Pankkia vaihtaa, jos vaikka Nordeassa ei olla niin nyrpeitä. Itse olen ollut tyytyväinen Op:n palveluun, ei mitään moittimista.
reilusti katetta, olet eläkeläinen tai yrittäjä.
reilusti katetta, olet eläkeläinen tai yrittäjä.