LEFFOISTA

Help!

Heis!

Kun kerta oma keskustelu tälle aiheelle löytyi, niin kysympä nyt täältä Teiltä enemmän tai vähemmän faneilta, että mistä saan hommattua Star Wars dvd-boxin, josta löytyy KAIKKI episodit ja suomennettuina?!

Uskon että tämän palstan lukioilla ainakin jollakin on tällainen boxi ja jostainhan se on hankittu, niin mistäköhän.. :)

Olen tässä koko illan Googlettanut ja hakenut kymmeniltä ja kymmeniltä sivuilta tuota boxia, mutta ei löydy! Paitsi englanninkielisellä tekstityksellä, muttakun haluan suomenkielisellä.

Haluaisin ostaa tämän boxin poikaystävälleni syntymäpäivälahjaksi, joka on tämän kuun loppupuolella, joten aikaa on vaikka tilata jostain. Mutta haluaisin niiiiiin paljon saada hommattua nämä dvd:t. Enkä haluaisi ostaa niitä yksittäisinä.

Olkaa kilttejä ja auttakaa :) vaikkette suoraa vastausta pysty antamaan,mutta edes joku pieni johtolanka mistä tätä voisi saada vielä hankittua.

7

1343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hansolo2

      mutta tuo Star Wars dvd-boksi tulee myyntiin vasta tämän vuoden loppupuolella. Mutta koska et halua ostaa niitä yksittäisinä niitä episodeja, niin osta vain yksi episodi, ei se maailmaa tapa. Sinun pitää vain tietää mikä niistä on hänen suosikkinsa.

      • Help!

        No voihan kahveekuppi.. :(
        no tiedänpä mitä ostan joululahjaksi, jos se on silloin jo ilmestynyt.

        Kiitos vastauksesta!


    • Ystäväsi arvostaa

      enemmän kun ostat ne Blu-Raynä, itsekin olen myymässä nuo dvd-versiot pois (IV-VI box set ja episode I - III irrallisina).

      Mitä sitä paskalla kun ei ole peltoakaan. :-)

      Mukava saada teräväpiirtona nuokin.

      Toivon mukaan myyntiin tulisi myös alkup. versiot, sillä en pidä uusien versioiden typeristä tietokone-efekteistä, kute Jar Jarista, joka pilaa koko uuden trilogian.

      • Veteranfan

        Filmifriikki liikkeestä olen kuullut,että Blue-Ray soitin toistaa paremmin myös nämä vanhat julkaistut DVD levyversiot,joten ei niitä vanhoja levyjä kannata poistaa hyllyiltä uusien tieltä,jos kerran kuvanlaadun kirkkaus on lähes sama vanhassa DVD levyssä ja uudessa (Blue-Ray)levyssä.
        Ja sitten noista alkuperäisistä versioista,ne ovat olleet myynnissä 30.vuotis juhlavuoden kunniaksi viime vuonna,ilman mitään masterointia ja tehosteita.Luultavasti alkuperäistä Star Wars trilogiaa saa ehkä vielä filmifriikistä,ehkä?


    • Poikaystäväsi arvostaa

      (Paska Suomi24, kirjoitan tämän jo toiseen kertaan, boikotoikaa tökkimistä ja vaihtakaa toiselle foorumille)

      Eli itsekin olen hommaamassa blu-raynä nämä leffat, sillä mitä sillä paskalla kun ei ole peltoakaan. :-)

      Myyn siis pois episodit IV-VI boksin ja I-III irtonaisina, kuin uusia, mutta mukava saada teräväpiirtoa, 2000-luvulla kun eletään.


      TOivottavasti tuleva julkaisu sisältää originaalit versiot, sillä VIHAAN huonoja tietokone-efektejä, joilla saaga on TUHOTTU. Jar Jarit sun muut tökerön näköiset ja idioottimaiset hahmot. Olisivat pysyneet käsinukeissa ennemmin.

      • Help!

        menetin minäkin hermoni tähän suomi24:een. Piti kanssa kirjoittaa kaksi kertaa sama viesti, eikä sittenkään näkynyt.

        Haluaisin kyllä ostaa nuo leffat originaaleina. Itse omistan VHS:nä nuo IV-VI episodit, mutta ei niitä pysty oikeen enää katsomaan kun pätkii koko ajan. Siitäpä sain siis ajatuksen ostaa ne kaikki boxissa, mutta täytyy metsästää sitten kun ne ilmestyy tännekin päin maailmaa :)


      • AnakinPadmesyndrooma
        Help! kirjoitti:

        menetin minäkin hermoni tähän suomi24:een. Piti kanssa kirjoittaa kaksi kertaa sama viesti, eikä sittenkään näkynyt.

        Haluaisin kyllä ostaa nuo leffat originaaleina. Itse omistan VHS:nä nuo IV-VI episodit, mutta ei niitä pysty oikeen enää katsomaan kun pätkii koko ajan. Siitäpä sain siis ajatuksen ostaa ne kaikki boxissa, mutta täytyy metsästää sitten kun ne ilmestyy tännekin päin maailmaa :)

        Eli onkohan tämä ns. sixoly jo ilmestynyt? Haluaisin ostaa episodit 1-6 kerralla, suomenkielisin tekstityksin... En ole googlettamalla löytänyt.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      85
      5422
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      43
      3601
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2975
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2181
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1946
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      294
      1783
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1606
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1441
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1333
    Aihe