saako suomesta jotain hyvää (lue tummapaahtoista!) kahvia? kun ei vaan tuollainen juhla-mokka maistu miltään!
hyvä kahvilaatu/merkki?
8
2943
Vastaukset
- kallis, mutta hyvä
Itse olen ostanut muutamia kertoja Mövenpick-kahvia, se on mielestäni hyvää...maksaa ainakin 4 euroa, mutta kannattaa maistella.
- Lalli
Punaisessa paketissa oleva ruotsalainen Gevalia on ihan kohtuuhyvä keskipaahtoinen eikä maksa paljoa.
Pauligin perinteinen Presidentti (vai onko se Presidentin sekoitus?) on vielä Juhla-Mokkaakin vaaleampaa ällötystä, mutta nyt markkinoilla on sen rinnalla "tummaksi" ristitty Presidentti. Keskipaahtoista itse asiassa, mutta jumalattoman paljon parempaa kuin vaalea! Valitettavasti sitä ei saa joka paikasta eikä kukaan kauppias näköjään osaa panna sitä tarjouksiin.
Itse juon aamukahvinani useimmiten Gevaliaa ja päiväkahvinani espressokeittimellä valmistettua Pauligin Espresso Originalea.
Pauligin Cafe Parisien on espressotyyppistä mutta tuntuvasti tummempaa kuin Espresso Originale. Jos tosi tummaa suomalaista kahvia haluat niin kahvisi taitaa olla siinä. - Jouni
Jacobs Cafen vihreä pakettinen kahvi. Hieman hintavampi (4-4.5 euroa / puoli kg), mutta maku ja vahvuus sen mukainen.
- Lalli
Asuin Jacobsin kotikaupungissa Bremenissä (Saksan "kahvikaupunki" nro 1) 4 viikkoa kesällä 1968 ja 2 viikkoa kesällä 1969 (minulla oli tuolloin ikää 17-18 vuotta). Tutustuin mm. isäntäperheeni pojan parhaaseen kaveriin, joka meni valmistuttuaan (Diplom-Kaufmann) 70-luvulla markkinointihommiin juuri Jacobsille. 1990-luvulla hän yleni Jacob-Suchard-konsernin Saksan maajohtajaksi. Sittemmin kaveri on ollut ison bremeniläisen panimoyhtiön (Beck) johdossa ja on nyt johtanut parin vuoden ajan Essenissä Coca-Colan Saksan-toimintoja.
Jacobs Krönung on todellakin kelpo kahvia, minäkin voin suositella lämpimästi! - Titta
Lalli kirjoitti:
Asuin Jacobsin kotikaupungissa Bremenissä (Saksan "kahvikaupunki" nro 1) 4 viikkoa kesällä 1968 ja 2 viikkoa kesällä 1969 (minulla oli tuolloin ikää 17-18 vuotta). Tutustuin mm. isäntäperheeni pojan parhaaseen kaveriin, joka meni valmistuttuaan (Diplom-Kaufmann) 70-luvulla markkinointihommiin juuri Jacobsille. 1990-luvulla hän yleni Jacob-Suchard-konsernin Saksan maajohtajaksi. Sittemmin kaveri on ollut ison bremeniläisen panimoyhtiön (Beck) johdossa ja on nyt johtanut parin vuoden ajan Essenissä Coca-Colan Saksan-toimintoja.
Jacobs Krönung on todellakin kelpo kahvia, minäkin voin suositella lämpimästi!Juon erittäin harvoin kahvia, mutta silloin sen on oltava sitten sitäkin parempaa. Tuo Jacobs?onkin kokeilematon merkki. Pitänee ostaa seuraavan kerran, kun käyn kunnon marketissa. Kuinkas sitä annostellaan verrattuna norm. kahvilaatuihin? Minulla on 7 g kahvimitta. Onko voimakas, pehmeä, vai millainen?
Mitä muita hyviä merkkejä löytyy? Ei saa maistua kitkerälle vaikka annostelisi hiukan enemmänkin vahingossa.
Normaalisti juon haudutettua teetä aamuisin, koska sisäkalut sanovat stop aamukaffeelle. Vaan kyllä silti kerran päivässä pitäisi kunnon kahvia saada.
- Tummaa paahtoa
..ovat pieniä paahtimoita Hesassa joilla on useampiakin sortteja tummemmaksi paahdettuja kahvipapuja. Uskoisin molemmilta löytyvän nettisivustot , joissa lisätietoa valikoimista ja ylipäätään kahvilaaduista ja paahdoista.
Mitä tummempi paahto, sitä vatsaystävällisempää juomaa. Parkkihapot nimittäin paahtamisen myötä häviävät.
Itse aloitan päiväni tummimmalla= ranskalaisella paahdolla.
Teessä on myös parkkihappoja ja kofeiiniä, joten ei sekään ole "terveellisempää".- rjeba
"Parkkihapot nimittäin paahtamisen myötä häviävät."
Kahvissa ei ole em happoja. En tiedä mistä olet tietosi saanut, mutta se on harhaluuloa. Kahvin karvaisen maun tekee kofeiini. Happoja kahvissa kyllä on, mutta niistä tarkemmin vaikka Wikipediassa.
- jone_94
Pauligin Presidentti tumma paahto ja
Paulig Parisien, on parasta kahvia :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6578035Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672310Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332237- 1471809
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281315Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511245Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1131195Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65856Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.60851Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7773