Moni takuulla liittyessään tiesi

Täällä on nyt kovan ääneen haukuttu kaikki 10 000 liittynyttä suomalaista idiooteiksi ja arvostelukyvyttömiksi.

Luulen kuitenkin että moni noista tiedosti varmasti hommassa olevan paljon hämärää mutta liittyi silti. Moni myös varmasti aavisti että tämä kuvio ei ole ikuinen. Mutta liityi silti. Miksi?

Koska suosittelija oli tuttu jonka sanaa on helppo uskoa.

Koska suosittelija oli nostanut voittoja jotka pystyi todentamaan.

Koska moni toivoi rikastuvansa ennen kuin homma kaatuu.

Koska toimiessaan bona fide, eli rehellisin mielin, ts. edes haluamatta kuulla homman perimmäistä toimintaperiaatetta, ei rikoksesta todennäköisesti tultaisi myöhemmin syyttämään.

Koska ihminen haluaa rahaa, ei aina kiinosta miten se tulee. Varsinkaan ko. verkostohommia ei juuri ole poliisin toimesta kaiveltu (tätä ennen).
81368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mutta halusi kokeilla sen pienenkin mahdollisuuden.
Osa on vetäytynyt pois jo vuosi pari sitten.

Suurin osa noista kavereista on melko varakasta väkeä eikä menetykset aiheuta päänvaivaa. Täällä netissä asiat tuntuvat saavat luonnottoman suuret mittasuhteet. Oikeassa elämässä meno jatkuu normaalina. Kahvipöytäkeskustelujen aiheena vain on.

Äänestä
  • Niin kyllä sitä elämäsä hävitään isompiakin summia ja kukaan ei juuri niistä hätkähdä.

    Onhan taas jotain puhuttavaa!!!

    Äänestä

"Luulen kuitenkin että moni noista tiedosti varmasti hommassa olevan paljon hämärää mutta liittyi silti. Moni myös varmasti aavisti että tämä kuvio ei ole ikuinen. Mutta liityi silti. Miksi? "

Miten voi silloin tietää, että hommassa on hämärää, kun vieläkään ei kukaan ole todistanut, että hommassa on hämärää???

Asiaa on tutkittu vaikka kuinka kauan, mutta jos osaa suodattaa median vaahdottamisen pois, niin jäljelle ei jää yhtä ainutta faktaa, että WinCapita olisi järjestelmänä huijausta!PELLET

Äänestä
  • Jos joku lupaa sijoittaa toisen antamat rahat, että tulee tuottoa ja toinen maksaa tälle ko. lupaajalle siitä rahaa, mutta tuota lupausta ei pidetäkään, kyllä tämä mun mielestäni täyttää huijauksen tunnusmerkit. Se huijaus tuli faktaksi ja todistetuksi 16.3.2008. Revi siitä...

    Äänestä

  • Olet oikeassa! Ei tuossa ole mitään epäselvää tai hämärää. Minäkin liityn sen enempää typeriä kyselemättä klubiin:

    Jonka ainut yhteystieto on mailiosoite.

    Jota pyörittää (ulkomailta käsin) tuomittu talousrikollinen, jolla on epämääräinen tausta ja JOKA on luonut maailman valuuttakaupan mullistavan järjestelmän joka pelaa voittoa jatkuvasti.

    Jonka muista johtohahmoista ei tiedetä senkään vertaa.

    Joka pitää toimintansa maan alla.

    Jonka sivuilla toimiva "softa" on ilmeisesti kopioitu muilta.

    Jonka vastaavat toimintamallit ovat maailmalla paljastuneet huijauksiksi.

    Jne... Ei tuossa pitäisi mitään epäselvää olla eihän? Todista sinä ettei ole. Tutkittu on joo, mutta missä tutkijoiden raportit. Onko toiminta esitetty läpinäkyvästi ja todettu kaiken olevan kunnossa? Puhutaan sitten kun viranomaiset lyövät faktat pöytään ja toteavat koko homman selvitetyksi ja täysin lailliseksi todetuksi. Silloin saa klubi minustakin jäsenen.

    Äänestä

  • Huvittaa tämä murojen ym äyriäisten
    kuhina täällä palstoilla, on kuin
    muurahaispesää olisi ronkittu tikulla..
    Ehkä heitä vaan vituttaa kun ei ole varaa
    kokeilla sijoittamista..kaikki rahat
    tietokoneissa ym antimateriaali laitteissa..HEH heh!! Kyllä se kioski on toiminnassa koko
    ajan ja tekee tuottoa, yrittäkää jo uskoa
    äyriäiset! Sieltä heivataan vittuun kaikki pellet
    joiden takia muut eivät halua joutua talousrikollisiksi linnaan istumaan. Jäsenille tiedoksi että kannattaa ottaa iisisti. Kyllä
    sieltä kesäloma rahat on tulossa ;)

    Äänestä

Tuskin kukaan on ollut NIIN sinisilmäinen, että on uskonut koko WC-touhuun. Ja jos on huolella lukenut esitteet, jossa lopuksi todetaan, että jokainen lähtee tietoisesti mukaan ja on valmis menettämään sijoittamansa summan, eikä menetä yöuniaan silti.
Jo pelkät sepustukset valuuttakaupoista olivat niin epämääräiset ja selvä verkostomarkkinointi, että kenellekään ei taatusti jäännyt epäselvää, mistä on kyse.
Itse tutustuin tähän vasta viime syksynä, kun tuttavani kävi luonamme esittelemässä TODELLA tuottavaa liike-ideaa. Emme vaimoni kanssa jaksaneet mitenkään innostua tälläisestä, vaikka kuinka näimme epämääräisiä laskelmia. Istunto tietokoneen ääressä tuttavamme lähdettyä vahvisti epäilymme, ettei WC ole todellakaan meidän juttu. Tuttavamme kohtalo säälittää!
Näitä on aiemminkin ollut ja tulee olemaan, aina löytyy uusia yrittäjiä, jotka veijaa hyväuskoisia ja käärivät heidän rahansa.
Nyt vain rahansa menettäneiden pitää mennä reilusti poliisin puheille ja tehdä rikosilmoitus, että on edes jonkinlainen mahdollisuus saada rahansa takaisin, muuten ei ole mitään mahdollisuutta.
Eniten tietenkin koskee monellakin se, että on ollut tuttavien höynäytettävänä taikka on vielä höynäyttänyt itse tuttaviaan menettämään rahaa. Mekin mietimme vaimoni kanssa, miten käy ystävyytemme tämän tuttavan kanssa, joka yritti meitäkin saada mukaan, jo nyt on ollut havaittavissa, että hän karttaa seuraamme.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epäselvyydet kirjoitti:

Täällä on nyt kovan ääneen haukuttu kaikki 10 000 liittynyttä suomalaista idiooteiksi ja arvostelukyvyttömiksi.

Luulen kuitenkin että moni noista tiedosti varmasti hommassa olevan paljon hämärää mutta liittyi silti. Moni myös varmasti aavisti että tämä kuvio ei ole ikuinen. Mutta liityi silti. Miksi?

Koska suosittelija oli tuttu jonka sanaa on helppo uskoa.

Koska suosittelija oli nostanut voittoja jotka pystyi todentamaan.

Koska moni toivoi rikastuvansa ennen kuin homma kaatuu.

Koska toimiessaan bona fide, eli rehellisin mielin, ts. edes haluamatta kuulla homman perimmäistä toimintaperiaatetta, ei rikoksesta todennäköisesti tultaisi myöhemmin syyttämään.

Koska ihminen haluaa rahaa, ei aina kiinosta miten se tulee. Varsinkaan ko. verkostohommia ei juuri ole poliisin toimesta kaiveltu (tätä ennen).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu