ja nyt saadaan äidin bemari kuskit kuriin ja vastuuseen jopa ihmishenkien vaarantamisesta. Yksityisestä valvonnasta tulee mahtava bisnes ja taidan alkaa myös. http://www.om.fi/Etusivu/Ajankohtaista/Uutiset/1205254442288
Hyvältä näyttää
mahtavaa
5414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos laki toteutuu,on helppoa aikanaan perustaa laillinen valvontafirma. Nykyisin toiminta on laitonta ja nykyisten firmojen arvo on negatiivinen. Jos joku ne ostaisi, uhkana olisivat mittavat vastuut, kun "sakotetut" alkavat periä maksujaan takaisin.
Toisaalta asia ei ole kirkossa kuulutettu. Perustuslaki ja poliittiset päättäjät voivat olla kantona kaskessa. Jos laki toteutuisi, se myös voisi rajata merkittävästi p-firmojen toimintaa - vaikkapa niin, että tuotto menisikin toimeksiantajalle tai kunnalle. Ne maksaisivat sitten valvontafirmalle. Kun valvonta kilpailutettaisiin, ylivoitot sulaisivat pois.
että valvonta olisi laitonta, ei ainakaan juuri nyt.
Käräjäoikeuden mukaan toiminta ("valvonta"maksujen anto) on laitonta. Tuomiosta on valitettu, mutta tällä hetkellä käräjäoikeuden tuomio on asiasta korkein normi. Muuta ei ole.
Kuka tahansa saa valvoa kuinka paljon haluaa! Mutta annettuja maksuja ei saa perittyä, jollei autoilija halua maksaa. Yksinkertaista?
Tuo laki on ihan hyvä saada. Nythän se on ilmeisesti tulossa muutamassa vuodessa, normaalissa lainsäätämisjärjestyksessä. Silloinhan saadaan selvät pelisäännöt tähän täysin villiin hommaan.
Nykyinen laiton tilanne ei ole hyvä kenellekään.
Koska raastuvan kielteinen päätös on tällä hetkellä korkein päätös, on se voimassa. Nykyisen lain mukaan ei muutosta ole odotettavissa hovistakaan. Laki pysäköintivirhemaksuista on yksiselitteinen. Sopimuslainsäädätöön vetoaminen on vähintään arveluttavaa. Nythän siitä yritetään vain poimia rusinat ja jättää todistustaakka oletetulle sopimuskumppanille.