Oletteko jo lukeneet tämän:
http://www.jeep.fi/jeep_fuel_economy_challenge.php
Mitenkäs omistajien kokemukset suhtautuvat tuon testin tulokseen?
http://www.jeep.fi/jeep_fuel_economy_challenge.php
Mitenkäs omistajien kokemukset suhtautuvat tuon testin tulokseen?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Miten lienee olisikaan käynyt (kuvia katsoen) jos olisi satanut?
Kysehän ei ollut mistään maastoajotestistä, vaan taloudellisuusajotestistä normaalissa tieliikenteessä.
Siinä sanottiin, että "testi tehtiin erittäin vaativissa olosuhteissa". Ei siis normaalissa tieliikenteessä, vaan esim. metsäteitä pitkit, lumisohjossa, tms. Kuvista päätellen haastetta olikin aivan valtavasti.
ymmärtämättömät voivat saivarrella, mutta vähällä kulkivat. Yllättihän se testaajatkin. Ja kulutuksellahan on merkitystä nykyisillä polttoainehinnoilla ja kuvitellaanhan, että sillä on merkitystä ilmastoonkin. Hatunnosto Jeepin valmistajalle. Mitä tulee huonoissa olosuhteissa kulkemiseen, niin ovathan nämä Jeepit koeajajien mukaan cittareista parhaimpia maastomenijöitä.
Lähde:
http://www.jeep.fi/jeep_fuel_economy_challenge.php
Otsikko: "...vajaalla tankillisella Lontoosta Berliiniin normaaliliikenteessä."
Siis normaaliliikenteessä. Vasta myöhemmin lisätään "vaikeissa liikenne- ja sääolosuhteissa." Näistä ei tarkemmin kerrota, mutta oletettavasti ainakin jokunen ruuhkakin on välille sopinut. Tämä eroaa monista muista taloudellisuusajokokeista, joissa olosuhteet järjestetään epärealistiseksi: ei matkatavaroita tai ylimääräisiä henkilöitä kyydissä, kaikki mahdolliset sähkölaitteet kytkettynä pois päältä ja niin edelleen.
Ja sinä uskoit heti?
Haepa tuollainen koeajoon ja aja sillä "vaativissa olosuhteissa" niin huomaat todellisen kulutuksen olevan lähempänä kymmentä litraa kuin nollaa.
Mainonta uppoaa toisiin paremmin.
haiskahtamaan pahasti kateellisen jorinoilta. Älä kadehdi, sillä vaan myrkytät itsesi.
Luepa kirjoittamani aloitusviesti: "Mitenkäs omistajien kokemukset suhtautuvat tuon testin tulokseen?" Rautalangasta: olin siis kiinnostunut tavallisten ihmisten tavallisessa ajossa saavuttamista kulutuslukemista. Yhtään vastausta en ole tähän vielä saanut, eikä sinullakaan näköjään ole mitään järkevää sanottavaa.
Väitetyt kulutuslukemat tuntuvat tosiaan uskomattoman pieniltä, siksi olisi mielenkiintoista saada vertailutietoa tavallisilta ihmisiltä. Itse omistan vastaavankokoisen bensakäyttöisen katumaasturin ja keittoa kuluu maantiellä yli tuplasti verrattuna tuon diesel-Jeep -testin tuloksiin.
Olet mainonnan uhri.
on kaupallista tiedottamista. Tarkoitus on tietysti kertoa mahdolliselle ostajalle tuotteen ominaisuuksista. Näinhän tämä länsimainen markkinatalous toimii. Äärivasemmistolaiset liikkeet ovat kautta aikojen pitäneet mainontaa länsimaisen kulttuurin rappeutumisilmiönä. Miksi, sinä sen varmaan tiedät, mutta hyväksyttävä se vaan on silloin, kun elelee länsimaisessa yhteiskunnassa.
WinCapitan kaupallinen tiedottaminen kertoi tosi tarkasti tuotteen ominaisuuksista. Onneksi olkoon vaan kuvitelmillesi markkinataloudesta.
sinunkaan vaihtoehtosi ei kovin hyvin onnistunut tuolla meidän itäisessä naapurissa.
on auton oman tietokoneen mukaan talvikeleillä
nastarenkailla keskimäärin 7.0 diisseliä.
alhasimmillaan maantiellä 5.5, korkeimmillaa sekalaisessa 6.5. Mielestäni kohtuullista.
Aikanaan Wagoneer Valmetin koneella kulutti 8L satasella ja se auton kokonaispaino on sentään aika suuri. Moottorikin oli vanhaa tekniikkaa jo silloin 70-luvulla. Nykyisillä moottoreilla ja kevyemmällä autolla voi hyvin päästä varovasti ajamalla noihin testin lukemiin.
Pitäisiköhän kiusallaan pistää tuollainen vanha Wagoneer uusiksi ja vaihtaa siihen nykyaikaisempi traktorin moottori. Sisudieselillä olisi noita matalakierroskoneita, joitten kulutus on tavallista pienempi.