kuorma-autokortti jää ajamatta...

ile

tekis mieli ajaa kuormurikortti, mutta kotikaupungissani autokoouluila on niin hel...in
isoja kuorma-autoja etten uskalla mennä edes opettelemaan... olen katsonut kaupungilla liikkuvia kuormureita, jotka ovat työajossa, niin ne ovat paljon pienempiä kuin autokoulujen opetusautot!!! Onko järkee vai ei?
Onko muuallakii yhtä sairasta?

11

2624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chandler

      Eikö ois paljon parempi opetella ajamaan isommalla autolla ihan alusta asti. Sit osaa varmasti pienemmälläkin

    • Jere

      Kannattaisi ottaa huomioon sellainen asia että ensinnäkin autokoulu nyt on niin valvottu tilanne että päävastuu on opettajalla, eli tilanteessa kuin tilanteessa varsinkin jos ongelmaa tulee niin saat kyllä vierestä tarkat ohjeet miten menettelet. Ei siis sen puoleen kannata huolehtia että mokaa jotain ja opetteluahan se autokoulukin on.

      Toisekseen eikös se kende ajatella niin että kun opetellaan isolla ja "vaikealla" ajoneuvolla niin sitten osaa kyllä ajaa pienemmälläkin. Eli hyötyhän se vaan on että opeteltava on jo kooltaan suuri.

      Itse voin sanoa kun aikanaan ajoin C-kortin B:n kanssa samaan syssyyn (nykyäänhän systeemi on muuttunut) ja kuorma-auto oli nipinnapin sen kokoinen että se edes oli vielä niin painoltaan kuin pituudeltakaan kuormuri.

      Pieni lava perässä ja muuten kuin iso henkilöauto niin kun reilu vuosi sen jälkeen tarvitsi eräässä työpaikassa joskus ajella taas kuorma-autoa joka alkoi olla sillä ja sillä rajalla riittääkö edes c-kortti siihen niin kyllä oli joskus sormi suussa ennen kuin homma alkoi sujua. Saati sitten kun joskus kuten c-lappu sallii, saa tilapäisesti siirtää tyhjää linja-autoa jota joskus myöskin jouduin tekemään.

      Eli jos oletat koskaan c:tä tarvitsevasi niin se on vain etu että oppii ajamaan isolla vehkeellä. Ei se kortti vaan se taito.

      • hfgjhf

        parempi ettet mene ajamaan jos pelkäät AUTOJA. Vaarannat vaan muita. Pelkää autoja.....joopa joo


    • minä

      Ajoin tänä keväänä c-kortin. oli helppo kun autokoulun kuormuri todella oli lava-auto. Eli juuri ja juuri kuorma-auto. Huono puoli että pelottaa varmasti lähteä joskus jollain oikealla kuorma-autolla ajamaan, jos tulee tarvis. Että aja se kortti!!!

    • Koulutuksen tasosta kyse

      Kyseessä on halu antaa oppilaalle mahdollisimman todemmukainen kuva (ehkä),tulevasta työvälineestä.
      Ei todellakaan ole tarkoitus peloitella ..Oppilaathan saattaisivat loppua.
      Neuvona antaisin ,että menisit haluamaasi autokouluun ja pyytäisit saada hieman tukea itsellesi.Ja jos et mielestäsi saa.(Jota kyllä suuresti ihmettelen).
      Isosta autosta näkyvyys on parempi.Ja tilanteiden hallinta opitaan kopista käsin opettajan johdolla.
      Ja eikös ensimmäiset tunnit ajeta jossakin parkkipaikalla jossa opitaan auton käsittelyä.
      Ja vielä yksi neuvo.Kysy joltakin millaisia opettajia missäkin on.Heitäkin on monenlaisia.Tosin sitä yhtä ainoaa taitaa olla vaikeaa saada joskus.
      Minusta se kannattaa.Älä nyt ainakaan tuon takia murehdi.
      Ai niin yksi mahdollisuus totutella miltä tuntuu hallita isoja autoja on ajaa (jos mahdollista )Isoilla maatalous traktoreilla..työ ajossa.
      Nimimerkki itsekkin arka..Ja ajokortillinen nyt

    • L.ope

      kuorma-auton koko määräykset ovat muuttuneet, eli nyt on menossa ylimenokausi jolloin lyötyy sekä isoa, että pientä kalustoa. Vaatimukset uudessa k-autossa ovat esim. 8-vaihdetta sivut tai laidat vähintään hytin korkuiset ja tais olla kokonaismassa väh. 12t. ja muutama muukin sääntö. Mukaan vaan !

    • Mersulla

      Ei mitään pelkoa.

      Kuorma-autolla näkee paremmin, ohjaus on kevyt ja jarrut toimii.

      Näillä eväillä ei se sen vaikeampaa pitäisi olla kuin ha-auton ajo.


      Ne autot varmaan näyttää isoilta, ei niissä tehoja ole se enempää.

    • vaan

      turha sitä auton kokoa on pelätä. Voin väittää, että muutaman ajokerran jälkeen olet jo sinut kuorma-auton kanssa - oli se miten suuri tahansa. Itse ajoin C-kortin B-kortin yhteydessä, alla oli vielä a1-kortti, jolloin ajoja tuli muistaakseni 21 ajotuntia (1 ajotunti = 25min) joista 2/3 kuorma-autolla. Autona oli vielä iso pitkänokka-Scania (mallia en muista). Ja kortti tuli ensimmäisella kerralla.

      Mielestäni isot ja korkeat kuorma-autot ovat jopa helpompia ajaa, kuin ne pienet.

    • Miki

      Kyllä c-kortti kannattaa käydä ajamassa. Ja ainahan se on parempi opetella heti ajamaan isolla autolla, niin on helpompi sitten ajaa pienempiä, tai jos joutuu joskus ison rattiin, niin tietää sitten millaista se on.

      Itse olen sitä mieltä, että kaikkien autokoulujen pikku kuormurit pitäisi vaihtaa isompiin. Itse ajoin kortin pienellä 815 mersulla ja oli kyllä vähän outo olo sen jälkeen kun piti lähteä liikenteeseen FH12 volvolla, kun ei ollut koskaan aiemmmin ajanut niin isolla, eikä alue- ja puolittaja vaihteiston käyttökään ollut tuttua. Autokoulu autossa kun oli vaan viisi vaihdetta.

      • on parempi

        minä ajoin autokoulussa f7 volvolla ja sitähän voi mekein sanoa pakettiautoksi (kyllä harmitti)


    • neuvo

      Kyllä kannattaa kuten jo useat ovat sanoneet. Ajoin itsekin C-kortin ( se oli itsestään selvyys) kun olin autokoulussa ja en ole katunut, siitä on vuosia aikaa ja olen myös silloin tällöin tarvinut sitä ja nyt kun on nykyiset "perheautotkin" jo rekisteröity kuorma-autoiksi niin sen on pakkokin. No pakko ja pakko, mutta kyllä neuvon ja maksan lapsillenikin c-kortin koska hinta eroa ei ole kovin paljoa jos kerran autokouluun menee.
      TSEMPPIÄ kaikille muillekin jotka epäilee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6484
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      555
      2251
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1837
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      82
      1214
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      97
      1012
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      960
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      74
      886
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      823
    9. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      30
      814
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      145
      747
    Aihe