äitini kertomaa synnytyksestä

3-kymppinen

Kuuluneeko tälle sivulle.. joka tapauksessa oma äitini on muistanut kertoa minulle pienestä pitäen, että syntymäni oli kivulias ja hirvittävän hankala ja karmea tapahtuma, hän meinasi kuolla ja synnytti minua kolme päivää ilman lääkkeitä ja alateitse kun ei saanut sektiota jne. kaikki meni pieleen ..

Viimeksi eilen hän kertoi asiasta, kun tuli puheeksi ystäväni vastasyntynyt vauveli, ja sanoi että "sinähän voisit ihan hyvin adoptoida lapsen tai jos hankitte lapsen niin ehdottomasti otat sektion vaikka se raskausaikakin on ihan hirveää".
(tämän jälkeen yksityiskohtainen selostus raskausajan kauheuksista)

Niin että mikä saa oman äidin lietsomaan tällaista fobiaa ja mitä voisin asialle tehdä? Vaikka vauvoista pidänkin, kieltämättä koko elämänpituinen "aivopesu" on jollain lailla tehnyt tehtävänsä :(

Muuten äitini on ihan mukava ja kiva eikä meillä ole huonot välitkään.

9

897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti

      on olemassa aika tehokkaat kipulääkkeet,älä turhia stressaa

    • x..

      Äitien pitäisi saada purkaa synnytyskokemuksensa puhumalla ja kyselemällä jonkun asiaa tuntevan kanssa, esim. lääkärin tai kokeneen kätilön, niin ettei epäonninen synnytys jäisi painamaan mieltä loppuiäksi.

    • päxä

      Samantapaisia juttuja minunkin äitini kertoi minulle.Silloin (60-luvulla) ei tainnut paljon kipulääkkeitä olla ja sai kuulemma vielä aivan hirveän vanhapiika-kätilön joka jaksoi muistuttaa että siitäs sait kun miehen kanssa olit!!

      Ei ne jutut minuun paljon vaikuttaneet,mulla on nyt kaksi lasta ja kivunlievitykset sain kun vaan pyysin,kätilöt oli ihan kivoja,oikeesti.

      Lisäksi äitini sai vielä vanhoilla päivillään nelikymppisenä vauvan ja kyllä kehui ettei ikinä olisi uskonut synnytyksen olevan niin "helppoa",vaikka ei huolinut kivunlievitystä !

      Eli ilmapiiristä se on kiinni ja kuunnellaanko synnyttäjää.
      Nykyään ei onneksi tarvitse pelätä mielivaltaisia kätilöitä.

      Älä anna toisten pelottelujen vaikuttaa omaan haluusi saada lapsia,kaikki on erilaista kuin vuosikymmeniä sitten.

      Äidilläsi vaan on jäänyt trauma(varmaan ihan aiheellisesti) ja nyt hän yrittää vähän väärin keinoin suojella sinua samalta kohtalolta.

      • naxu

        Todella fiksu ja asiallinen, ja ajattelevan ihmisen vastaus!!


    • mummotin

      erittäin typerää käytöstä sun äidiltä, minä olen itse synnyttänyt 3 lasta, eikä mieleeni tulisi kertoa mitään " kauhukokemuksia " tyttärelleni joka nyt on raskaana. Jokainen raskaus/synnytys on erilainen, aikanani kun synnytin en saanut mitään kipulievennystä selityksellä että anestesialääkäri ei päivystä yöllä - tästä on kauan - about 30 vuotta joten eivätköhän asiat ole paljon muuttuneet - parempaan suuntaan? Jos tytär jotain kysyy, vastaan tietenkin, mutta ikinä en kertoisi mitään kauhujuttuja. Muuten asia tuntuu kovin tutulta; niin minunkin äitini kertoi minulle; miten hän sai kärsiä 48 tuntia ennenkuin pihdeillä vedettiin ulos mut ja sitä rataa. Myöhemmin kävi ilmi, että hän hieman juksasi, itse asiassa hän ehti olla vain 10 h naistenklinikalle kun olen jo syntynyt eikä siinä kyllä käytetty mitään pihtejä. Sain käsiini epikriisin koskien syntymääni kun jäljitettiin muuatta ehkä perinnöllistä sairautta. Joten jos äiti katsoo asiakseen kertoa näitä frankensteinin hirviö juttuja niin anna mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Nykyään pidetään hyvää huolta odottavista äideistä, minun aikanani en käynyt yhdenkään lapsaen kaa esim ultrassa; kun kaikki oli ok niin ei ollut tarvetta. Kaikkea hyvää sinulle! Kaikki menee varmasti ihan hyvin.

    • Tuuletar

      Osaako hän sanoa sinulle, että rakastaa sinua?
      Jos ei, niin tämä saattaa olla hänen tyylinsä
      kertoa, miten paljon "vaivaa" on nähnyt sinun vuoksesi.

      Minulla eka synnytys oli vaikea, lapseni tietää
      sen, mutta yhdessä usein nauretaan, miten olin
      synnytyksen jälkeen niin väsynyt, että nukuin
      vaan, vaikka vauva oli vieressä.
      Toka oli helppo ja kolmas siitä väliltä.
      Lapset tietävät, että olen ylpeä synnyttäessäni
      heidät luonnollisesti alateitse ilman kipulääkkeitä.
      Tietävät myös, että synnyttäminen on tuskaa,
      mutta ei sillä asialla saa pelotella.

    • Äiti itsekkin

      Vaikka omalla äidilläni oli vastaavanlaisia kokemuksia kahdesta synnytyksestä,hän ei koskaan sanonunut ettenkö minä voisi synnyttää. Ja varsinkin nykyaikana mahdollisuuksia kivun hoidon suhteen on monia. Jokaisen kokemukset erilaisia ja tilanteet ja asenteet muuttuvat yhteiskunnan mukana. Molemmat omat synnytykseni ovat olleet positiivisia kokemuksia vaikken olekkaan saanut toivomaani kivunlievitystä synnytyksen nopean etenemisen takia. Mutta terve lapsi on pääasia!

      • päxä

        >>Mutta terve lapsi on pääasia!>>


        Sano se kaikille vammaisten tai sairaiden lasten vanhemmilla...aaaarrggh tuota uskomattoman ajattelematonta naukumista


    • Mamma Mia

      siksi,että oli pahin kokemus hänen elämässään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      126
      5334
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      3842
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2480
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      37
      1972
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1694
    6. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      1693
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1630
    8. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1608
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      29
      1443
    10. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1362
    Aihe