Hei!
Minulla on puiset puutarhakalusteet. Viime kevään innolla valelin ne runsaalla määrällä puuöljyä. Tuolit jäivät nihkeiksi.
Nyt vuoden päästä ne pitäisi jälleen kantaa talvisäilöstä käyttöön. Onko vinkkejä mitenkä nihkeys saadaan pois?
Pesemällä jollain? Hiomalla? Hiomalla ja uudella kerroksella öljyä?
Kiva kun takamus tarttuu penkkiin kiinni :(
Nihkeät kalusteet
2
292
Vastaukset
- onko tarvetta
tehdä mitään näin talven jälkeen. Meillä sitä öljyä saa laittaa ihan reippaasti joka kevät (ja mieluummin vielä syksylläkin) ja aina ne kalusteet imaisee sen tuota pikaa.
Jos nyt kerralla on tullut valutettua liikaa öljyä, niin ylimäärän voi vähän ajan kuluttua pyyhkiä pois kuivalla rätillä. Viimeistään seuraavana aamuna huonekalut ovat istuttavassa kunnossa.
Tuntuisi siltä, että teillä on huonekaluissa joku lakkapinta, eikä öljy edes sovi niihin, jos edelleenkin olisi moinen tahmaongelma. Jos näin on käynyt, niin sattaa tosiaan joutua hiomaan ne, koska lakkakin on vähän liuennut.- siinä
taitaa olla käynyt juuri niin. Lakka on sulanut ja tahmaisuus johtuu siitä. ehkä jollain liuottimella "tinnerillä" saat fiksattua kalusteet perustilaan jonka jälkeen suosittelen kuulloitus ja lakkaus....tai osta uudet taitaa olla paras:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as442938Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna222857- 462663
- 502479
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582428Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)462398Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782118On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532101- 692018
- 452012