Kuski kähmi asiakasta

Viime perjantaina taksikuski oli lehtiuutisen mukaan Espoossa yrittänyt lähennellä halailemalla ja suutelemalla vastoin naisasiakkaan tahtoa. Miten tuollainen on mahdollista? Onneksi asiakas sai taksiauton tiedot ylös ja otti yhteyttä taksitarkastajaan, joten kuski saanee korvauksen luonnossa kuten halusikin, tosin ei ehkä ihan haluamallaan tavalla. Ja sitten vielä varoitellaan pimeistä takseista...
142299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

kaikkea tuo kuskipula teettää,tälläiset kuskit kerrasta muihin hommiin.
Voi vaaan kuvitella jos taksiala vapautuisi "luvista",mitä kaikkea asiakkaisiin kohdistuisi.
Vaikka eipä näytä tällä hetkelläkään seula olevan aukoton,toivottavasti ko kuski saa ansionsa mukaan.
Asiakkaalle tsemppiä selviytyä moisesta,todettakoon että tuollaisia mätäpaisekuskeja on onneksi tosi vähän.

Äänestä

Toissa lauantaina Hesan iltatunteina eräs tuntematon "Lady" etupenkillä ollessaan laski kätensä reidelleni silitellen. Häivytin kätösen siitä välittömästi omalle puolelleen sanojen kera. Sama tapahtui pian uudestaan.
Kohtapuoliin tämä tamma yllättäen yritti lietsoa himoani esiin koettamalla ylempää. No, yritykseksi sekin jäi.
En välittänyt ottaa tämän Ladyn tietoja ylös jatkoille menoa varten. Myöskään poliisille enkä 7-päivää lehdelle en leidistä ilmoitellut. Ilmeisesti tämä nais-asiakas halusi antaa korvauksen matkastaan luonnossa mutta se ei käynytkään tämän haluamallaan tavalla...
Pitäsi varoitella uusia kuskeja näistä pimeistä ilman miestä jääneista tasoladyista. Eikä tämä ole eka osalleni sattunut tapaus.

Todella surkeaa on jos miestä ei illan aikana saa kapakasta. Tämmöset ladyt pitävät silloin kuskia viimeisenä Toivonaan. Voin kertoa sen kaikille Ladyille, että kaikkein viimeksi taksikuski lankeaa näihin. Pikkutunneille mennessään nämä Ladyt ovat illan aikana ehtineet kusemaan ämpärillisen ennen autoon tuloa. Hyi Helvetti!

Äänestä

Äläpäs nyt. Monelle kärttyiselle vanhallepiialle taksikuski on se viimeinen oljenkorsi jälleen kerran pieleen menneen ravintolaillan jälkeen.

Äänestä

Asiakkaan sana kuskin sanaa vastaan? Katsos, tällaisia syytöksiä on tullut ilmi aina joskus. Myöhemmissä tutkimuksissa on kuitenkin paljastunut asiakkaan puolelta tulleeksi vääräksi ilmiannoksi. Jos nyt oikein tulkitsisin tuota, mahtoikohan asiakas millään tavalla ITSE antaa aihetta lähentelylle?

Itse olen ohjeistanut omaa kuljettajaani pitämään itsensä AINA ajossa ollessaan erossa kaikenlaisilta asiakkaiden seksiehdotelmista, koska kuski on heikoilla ilmiannon tullessa.

On aivan eri asia, jos ajovuoron jälkeen tehdään treffit vapaa-ajalle ja siellä sitten tehdään...hmm... mitä vain ;-)

Äänestä

että tuossa tilanteessa on varmasti ollut vihjailua puolin ja toisin, ennen kun on ketään kähmitty (jos nyt edes on). Veikkaisin, että "kähmittävän" puoliso on tullut tietoon asiasta ja asiakas on keksinyt hätävalheen.

nimim. yön viimeinen panomies.

Äänestä

Myös taksinkuljettajissa. Muutama vuosi sitten oli lehtijuttu jonka mukaan poliisimies oli osallistunut pankkiryöstöön ja noin kuukausi sitten oli juttu jonka mukaan poliisi oli pahoinpidellyt ministeri Pekkarisen.

Ei toki siinä mitään pahaa ollut että poliisi pieksee Pekkarista mutta että pankkiryöstäjäkin vielä ja oikein poliiseja olivat.

Lähes jokainen rikollinen, raiskaaja tai muuten vaan häiriintynyt henkilö edustaa jotain ammattikuntaa. Näitä tyyppejä on palomiehissä, partureissa, ekonomisteissa, poliitikoissa, poliiseissa jne jne, miksi taksi ammattikuntana tekisi siinä poikkeuksen? Kuljettajien taustat tutkitaan ja ne pitää olla puhtaat ennen kuin alalle pääsee mutta eihän se takaa sitä että ihminen pysyy kaidalla tiella sen jälkeenkin.

Tällä alalla suomessa työskentelee varmasti noin 20 000 kuljettaja, olisihan se jo jonkinlainen ihme jos tuohon joukkoon ei joku häiriintynytkin mahtuisi. Taksin työ on hyvin itsenäistä, ei ole pomo valvomassa kuljettajan tekemisiä. Asiakas palaute on ainoa keino tietää kuinka kuljettajat työssään käyttäytyy. Vain faktojen perusteella voidaan karsia paiseita pois.

Äänestä
  • Asiakaspalvelutehtävissä nyt vaan pitäisi ymmärtää miten käyttäytyä vaikka asiakas käyttäytyisikin provosoivasti. Luettelit tuossa eri ammatteja, ok, kaikki asiakaspalvelijoita paitsi ehkä tietokoneen ruutua tuijottava ekonomisti. Tuo esimerkkitapaus kun on mennyt poliisille asti niin ehkä ei savua ilman tulta, jos asiakas on terveiden kirjoissa. Mutta hienoa, että täällä pystytään keskustelemaan tästä aiheesta. Ehkä jatkossakaan ei tarvitse taksikyydin ajaksi pukeutua mustaan jätesäkkiin. Rohkaisevaa näin kuumien kesäiltojen lähestyessä. ;-)

    Äänestä

  • Tasoleidi kirjoitti:

    Asiakaspalvelutehtävissä nyt vaan pitäisi ymmärtää miten käyttäytyä vaikka asiakas käyttäytyisikin provosoivasti. Luettelit tuossa eri ammatteja, ok, kaikki asiakaspalvelijoita paitsi ehkä tietokoneen ruutua tuijottava ekonomisti. Tuo esimerkkitapaus kun on mennyt poliisille asti niin ehkä ei savua ilman tulta, jos asiakas on terveiden kirjoissa. Mutta hienoa, että täällä pystytään keskustelemaan tästä aiheesta. Ehkä jatkossakaan ei tarvitse taksikyydin ajaksi pukeutua mustaan jätesäkkiin. Rohkaisevaa näin kuumien kesäiltojen lähestyessä. ;-)

    ei tarvi pukeutua??

    Äänestä

  • "Muutama vuosi sitten oli lehtijuttu jonka mukaan poliisimies oli osallistunut pankkiryöstöön"

    Tapahtui -89 ja kyseinen poliisi teki ryöstön virka-aikanaan ja vielä (siviilimalli) virka-autollaan.

    Äänestä

Ai että miten tällainen on mahdollista?
Ihan samalla tavalla kuin entinen ulkoministeri lähetteli viesteja Tukiaiselle ja nyt on ilman virkaa.
Huom, tapahtuipa k.o. kähmiminen vasta perillä ollessa, eli miettikää vähän, mistä ja miten keskusteltiin matkan aikana?

Äänestä

Kyllä kähmijöitä riittää.. Unohtamatta muutamaa valtionpäämiestä ja ministeriä näin ensialkuun.
Naiset vaan osaavat junailla asiat niin, että MIES ON AINA SE SYYLLINEN!

Äänestä

Meillä on tapana ajaa ensin yli ja naida lämpimänä, toimii aina!

Äänestä

Pueri sunt pueri et pueri puerilia agunt

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tasoleidi kirjoitti:

Viime perjantaina taksikuski oli lehtiuutisen mukaan Espoossa yrittänyt lähennellä halailemalla ja suutelemalla vastoin naisasiakkaan tahtoa. Miten tuollainen on mahdollista? Onneksi asiakas sai taksiauton tiedot ylös ja otti yhteyttä taksitarkastajaan, joten kuski saanee korvauksen luonnossa kuten halusikin, tosin ei ehkä ihan haluamallaan tavalla. Ja sitten vielä varoitellaan pimeistä takseista...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu