Montako "sakkoa" maksamatta?

Itselläni rästissä kaksi ParkComin "sakkoa". Yksi Myyrmannista ja yksi Ruoholahdesta.

Voisi rakennella sivuston jossa ihmisiä kehotetaan boikotoimaan ostospaikkoja jotka käyttävät näitä rikollisjärjestöjä (esim ParkCom)..
7580
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minulla maksamatta 9 kappaletta Parkcomin "sakkoja". Asian käsittely jatkuu hovioikeudessa.

Äänestä
  • mutta harrastuksethan maksaa aina

    Äänestä

sivusto jossa opettelette pysäköimmään oikein, usko pois. Aloittkaa siitä että toisen pihaan ei saa autoa jättää ilman lupaa, oliko liian vaikeaa?

Äänestä
  • Ei tuo ole ollenkaan vaikeaa. Itse asiassa en koskaan jätä autoani sellaisen kauppakeskuksen parkkipaikalle, jossa on sakkofirman kyltit. Kusipäiset asiakkaita kiusaavat kauppiaat eivät ansaitse asiakkuuttani.

    Äänestä

Viime elokuinen on maksamatta. Ei ole PC:stä kuulunut mitään reiluun kuukauteen. Lakia yksityisestä pysäköinninvalvonnasta haikailevien tulisi muistaa että päätös laista on poliittinen. Yhteiskunnan tehtävien yksityistäminen riistokapitalisteille ei kirkossa ole kuulutettu. Vertaa katsastustoiminta, joka yksityistettiin eikä kukaan ole tyytyväinen hintakehitykseen paitsi globaali omistajaluokka.

Äänestä

Ei yhtään. En parkkeeraa paikalle, missä yhtiöt partoivat. Käyn ostoksilla muualla.

Äänestä

Yhden yksityisparkkisakon PC perui yllättäen parin kuukauden hiljaiselon jälkeen lähetettyäni muutaman kysymyksen. Luonnollisestikaan mitään perusteluja PC:ltä ei tullut.

Toinen saamani yksityisparkkisakko odottaa ParkComin mukaan mahdollista käräjäoikeuden käsittelyä, asia koskee pysäköintiä puomilla ja magneettikorttilukulaittein varustettua p-luolaa, johon vaaditaan pysäköintisopimus ja -tunnus. Eivät uskoneet kun lähetin tunnuksestani kopion ja kerroin mistä voivat tarkistaa pysäköintioikeuteni. ParkCom kyllä noudattaa sivujensa mukaan hallito-oikeuden oikeuskäytäntöä, paitsi sitä Oulun päätöstä, jonka mukaan luvan tms. unohtuminen ikkunasta on korkeintaan huomatuksen arvoinen rike. Mutta miten PC tekisi bisnestä huomautuksilla? :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JP77 kirjoitti:

Itselläni rästissä kaksi ParkComin "sakkoa". Yksi Myyrmannista ja yksi Ruoholahdesta.

Voisi rakennella sivuston jossa ihmisiä kehotetaan boikotoimaan ostospaikkoja jotka käyttävät näitä rikollisjärjestöjä (esim ParkCom)..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu