Mikähän vikana kun petuniat eivät kasva lainkaan koulimisen jälkeen? Taimet kyllä itivät hyvin ja koulin ne omiin ruukkuihinsa. Sitten tyssäsi. Onkohan tämä homma nyt tässä vai ehtiikö vielä kesäksi voimaantua? Ovatko muuten kovin hallan arkoja? Mietin että milloin voisi istuttaa ulos tai viedä taimet ulkoilemaan? Kasvihuonetta ei ole.
Petuniat jurottaa
1
359
Vastaukset
- Töyhtötiainen
Älä hätäile, kyllä ne vielä ehtii kasvaakin. Ehkä ne ei vielä ole juurtuneet uuteen kotiinsa, eikä uutta kasvua siksi ilmene. Ei ole nämä tämän kevään kelitkään olleet parhaat mahdolliset taimikasvatuksen kannalta, aurinkoa tarvitaan. Nythän nämä viimepäivät on olleet mitä mainioimpia. Pidä huolta, ettei tule kasteltua liikaa, kylmä märkä multa ei ole hyväksi pikkutaimille.
Ulkoilutukset voi alottaa, kunhan taimet vähän kasvavat ja päivälämpötila on reilusti plussalla, valitse aurinkoinen ja tuulensuojainen paikka. Ulosistutus kannattaa tehdä vasta kun yöpakkaset on ohi, eli joskus toukokuun lopulla-kesäkuun alussa. Eli vielä on aikaa kasvatella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19710860Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 361602
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500