Tunnettu tosiasiahan on, että Suomi on nettomaksaja Eu:lle. Kysymys kuuluukin kun kerran koko valtio on menossa konkurssiin niin mitäs sitten tapahtuu kun Suomi ei enään pystykään maksamaan maksujaan Eu:lle? Ulosmittaako Eu maaalueita Suomelta jolloin Suomi ei enään voi erota kyseistä liitoutumasta ilman sotaa? Vai mitä tapahtuu? Vai olenko ymmärtänyt asiat hivenen väärin?
KySyMyS?
M.D.K
487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
katos onhan monista eri syistä ollut tilanne että valtion menot ovat tuloja suuremmat. se korjataan lainanotolla.
kai sää sen tiiät. Muutoin mitä viestiisi sisältyy, se on eri juttu.
pitäisikö suomen ottaa lainaa että voitaisiin panna baltian, Puolan ja tsekinmaan kurjassa kunnossa olevat rautatiet ja tiet kuntoon ?
Se oli kai kysymyksesi ydin ja sitä olisi kyllä syytä miettiä.
Toisaalta, jos unionista erotaan, miten helvetissä Suomessa sitten elellään..
se on silloin irti kaikesta .--- yrittää raukka turvautua Ruotsiin..
ei oikein houkuttele semmonenkaan visio,
parasta olisi jos suomalainen hallinto olisi tehtäviensä tasalla, panisi vauhtia talouden trveeseen reformiin, muutoinkin kuin myymällä parhaita firmoja ulos..
EU palstalta "kehuja" unionille ja maininnan ruotsista:
_______
Ruotsi on sanonut ennekin EI EMU:lle ja jäänyt rahaliiton ulkopuolelle.
NYT tämä IMF:äkin konnakerhon ekonomistit tunnustavat että Ruotsilla menee hyvin.
EI MENISI JOS OLISI EMU:ssa.
EU:n rahaliitto olisi kupannut Ruotsin yhtä tyhjäksi kuin Suomenkin.
SAKSA on rahaliitossa ja vääntää alijäämäistä budjettia hikisenä.
OLISI VIISAAMPAA lähteä Emusta meidänkin hyvän sään aikaan, konkurssihan tässä tulee kun Suomi elää velkarahalla ja elvyttää VELAKSI.
______
Mieleen tuli, ettei siitä niin kovinkaan kauan ole, kun juuri kukaan suomalainenei EU:sta ollut kuullutkaan ja hyvin meni, paremmin monella kuin nyt unioniaikana.
se aika oli sitä 90 luvun laman kurimusta... tarkoittanet aikaa ennen sitä lamaa ...Silloin 80 luvulla Suomessa oli asiat todella hyvin, ehkä paremmin kuin koskaan..
Yhteiskunta oli turvallinen, terveydenhoito toimi, sosiaaliapua maksettiin ehkä liikaakin..
Silti vaikka ymmärrän tarkoittamasi, en voi kuvitella miten suomen nautamaiset päättäjät kykenisivät tässä vaiheessa iroottamaan maan Emusta ja Unionista..
siinä tarvittaisiin luovia, kovia ja rohkeita vetoja.. Mitä tällaiset Ilkka kanervat, Sika liisa anttilat ja puo uosukaiset tekevät tai osaavat ?
kuvailit varsin hauskasti ihan liian vaikeita;) Mutta kuvausta menosta ennen unionia(varsin hyvä keskusteluketju)löytyi,
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=114&conference=1000000000000008&posting=21500000000063191
Jotain on sen jälkeen muuttunut ja muutettu.