Hei te joilla on kaksosia kertokaa kuinka heidän kanssa jaksaa varsinkin kun toinen on erityis tapaus tarvitsee jatkuvaa seurantaa muuten tekee "pahojaan" rikkoo tavaroita yms ikää kohta viisi ja tahtoa löytyy mutta oma jaksaminen on nollassa.
On ilo nähdä hymy saada halaus kuulla kuinka sinua rakastetaan mutta jos päivät alkaa huudolla ja tappelulla mitä voisi itse paremmin. Olemme jo miettineet lastenkotia mutta emme voi kysyä ettei käy huonosti. Onko kenelläkään tietoa voisi sinne saada lapsia jotta saiai itselleen voimia?
APUA
5
1368
Vastaukset
- julia804
minulla on 7.v ja 9v.(tyttö ja poika) lisäksi syksyllä täyttävät kaksospojat,ne on niin ihkuja ja meillä on tosi hauskaa mut minunkin voima varat alkoi hiipua,joten nyt tammikuusta pojat on ollu päiväkodissa ja se oli niin hyvä ratkaisu.pojat saa sosiaalisia kontakteja ja virikkeitä mitä kotona pyykinpesun ja muiden kotitöiden lomassa en kerinnyt antamaan!!!
mieti,vaihtoehtoja varmasti on.
ja voimia:) - mie vaa
Hienosti olette jaksaneet kasvattaa kaksosianne jo kohta viisi vuotta. Mitä tulee lastenkotiin niin sinnehän ei niin vain pääse/oteta ja eikä se todellakaan ole lapsen kannalta hyvä vaihtoehto niinkuin varmasti tiedätkin. Apua ja neuvoja kannattaa kuitenkin kysyä neuvolasta ja tietenkin oman alueesi sosiaalitoimistosta. Neuvolan kautta me saimme aikanaan perhetyöntekijän kotiimme auttelemaan pahimman yli.
- ADHD/ADD?
Toivottavasti jaksat vielä jonkin aikaa ennen kuin saat avut "juoksemaan" teillekin.
Kehoittaisin -näin omasta kokemuksesta- ottamaan yhteyttä Neuvolaan ja sieltä esim. neuvolapsykologin juttusille. Hän varmasti osaisi tsekata lapset ja ainakin alustavasti sanoa, jos olisi aihetta epäillä esim. ADD:tä.
Näin erityislapsen ja monilapsisen perheen äitinä voin sanoa, että hyvillä kasvatusvinkeillä -siis niiden sisäistämisellä!- pääsee aika pitkälle. Aina ei ehkä jaksa parastaan mutta suhtautuminen lapseen muuttuu, jos löytyy ns. järkiperäinen syy lapsen käyttäytymiseen. Toivottavasti saat apua. Ainakin neuvolasta voit kysyä kasvatusapua. - Kirsianita10
meillä on niin että tyttö vie,on se vahvempi.Sosiaalitoimistosta kannattaa pyytää apua.Järjestävät tarhapaikan osaa päivää tai sitten kotiin perhetyöntekijän.Sanot vaan että voimavarat ovat loppuneet.Myös on mahdollista saada tukiperhe,jonne voisi lapset saada vaikka joskus viikonlopuksi.Niitä löytyy yksityisistä kodeista ja perheistä,kuin myös perhekodeista.Jos lapsi on ylivilkas kannataa selvittää onko taustalla jotakin vai onko vaan huomion hakua.Voimia perheellenne ja mukavaa kevättä.
- 2 kertaa 2
Meillä on kahdet kaksoset kahden vuoden välein. Kaikki poikia. Kun voimat alko totaalisesti loppua. Pyysin sosiaalitoimistosta apua. Olin jo tällöin töissä,kuten isäkin. Saimme tukiperheen, jonne saamme pojat kerran kuussa viikonlopuksi.
Perheneuvolassa olemme käyneet kysymässä kasvatus vinkkejä. Yksi lapsistamme saa päivittäin raivareita ja silloin tavarat lentää. Toinen on ylivilkas. Onneksi nuoremmat kaksoset on olleet helpompia kasvattaa.
Meillä tapellaan ja kinastellaan paljon ja uskomattoman paljon meteliä noista lähtee.
Ovat iältään 7-v ja 5-v.
Mekin ollaan joskus harkittu jopa adobtioon antamista. Onneksi ei kuitenkaan toteutettu sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1465335Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1333448"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263309Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363203Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432694Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.372265- 222208
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2292046prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111884Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk891795