koron marginaali?

voisiko joku kertoa mitä tarkoitetaan pankkien korkomarginaalilla??
2584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

korosta mikä annetaan asiakkaale pärstäkertoimen mukaan.

eli esim asuntolainassa on euribor tai pankin prime korko ja tämän päälle pankin marginaali joka on asiakaskohtainen ja esim asuntolainoissa yleisimmin 0.25%-0.6% kaiten, voi olla satunnaisia heittoja molempiin suuntiin.
kulutusluotois yms marginaalit isompia koska lainasummat pienempiä.
marginaalin koko riippuu käsittääkseni (saa korjata jos oon vääräs) lainan "turvallisuudesta pankille eli jos on maksukykyä paljon ja takaajat niin pitäs olla pieni marginaali.

Äänestä
  • okei, no ei muuta kun pankkiin vain neuvottelemaan asuntolainasta ja tiedustelemaan marginaalista. kiitti sulle

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


korkoa korolle kirjoitti:

voisiko joku kertoa mitä tarkoitetaan pankkien korkomarginaalilla??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu