Eli onko kenelläkään koneella tai jossain videona tätä Salomäen olympiafinaali matsia?
Minkälainen liike se Salomäen "Kustaa" heitto sitten oli? Lindenin tapainen?
Minkälainen liike se Salomäen "Kustaa" heitto sitten oli? Lindenin tapainen?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Samanlainen kuin RokElviksen puolilinden.
Se on mielestäni enempi kieppi kuin puolikas tai lindeeni.Hakauksessa olevilla nyrkeillä survotaan lindenin tapaan vastustajan rintakehää vasten ja tehdään tilaa itse liikettä varten..Vastustaja hämääntyy ja odottaa puolikasta tai lindeniä,mutta joutuukin lähtemään kieppiin,johon saadaan lisäksi hyvä puristus ja vastustajan käsi jää hyvin kiinni.Joka ukko tietty tekee tämänkin liikkeen hieman omilla painotuksillaan ja omia ominaisuuksiaan hyväksikäyttäen.Nykypainissa matonreunatilanteissa mielenkiintoinen juttu kokeiltavaksi
Ei ole kyllä näkynyt kenenkään missään tekevän sitten Joken 1984 Olympiakultamatsin.On vähän sääntöuudistusten turbulenssissa unohtunut tämä liike monen muun hienon ns.pystyliikkeen ohella. tai sitten niin vaikea toteuttaa,että sen takia enempi riskialtis tärkeissä matseissa ainakin.
Joken tai Taunon luulisi tietävän.Tai kenen tahansa joka viitsii syventyä riittävään määrään toistoja ja mietiskelyä painin syvemmästä olemuksesta.
Mikä on muten liike nimeltä `Äkkiarvaamaton ylikännännäinen´.Tai Torsti Liuskan `Poroheitto´.
Tai kuka pohjoisen painija on saanut aikoinaan varoituksen hurjasta painista.
Toivotaan pikaisia vastauksia.On meinaan tietokilpailu vähän kesken.
Kertokaas joku tarinoita miten paljon Jouko treenasi tai miten treenasi ollessaan aktiivi? Ja käyttikö anabolisia?
Poroheitto lähti lonkalta, muuta en muista. Kerro.
kuka on rokelvis?
www.uskojaurheilu.fi klikkaa ylhäältä urheilijat kertovat.
M. Salomäet, Nurmela, Salopuro, Räihä Jne. MAHTAVAA!
Usko on tärkeä asia ja erityisesti urheilijalle. Hyvät sivut muuten.
Salomäki varmaan ajautui tuohon ryyppyputkeen sen takia että elämässä ei juuri muuta ollut kuin paini.. Jos jollain on tietoa kuinka paljon/miten Salomäki aktiivina harjoitteli niin kertokaa. Ja muuten, itse ainakin uskon että Jouko ei niitä anabolisia itse ollut kassiinsa laittanut.
Torsti Liuskan poroheitto taisi lähteä lonkalta, en muista tarkasti, kertokaa.
Jokke treenasi ainakin yhtäpaljon kun 3 edustusmiestä tänäpäivänä yhteensä.
muistot tässäkin
ukkolan / torstin voimatasot???
Ukkola ainakin 117.5 kiloa veti rinnalle ja leukoja meni minuutissa päälle 70.
Jouko Salomäki sanoi eräässä haastattelussa että treenasi normaalisti 2 kertaa päivässä ja kisoihin valmistautuessa 3 kertaa päivittäin. Aamulla lenkki, päivällä paini ja illalla puntti.