Yritän tehdä ulkomaanmaksua Italiaan pankkitilille.
Maksan nordean ulkomaanmksuiss solo-tunnuksilla verkkopankissa.
Mihin kohtaan Abi-tunnus tulee laittaa?
IBAN-koodille löytyi paikka, mutta tuo Abi on ongelma..
ulkomaanmaksut verkkopankissa
3
2780
Vastaukset
- teet homman
12.1.10 Italia (EUR)
Saajan tilinumero on IBAN-muotoinen. Tieto saajan pankista on annettava SWIFT
(BIC) -koodilla. IBAN sisältää tiedon maksunsaajan pankista ja konttorista eli ABI- ja
CAB–tunnukset ovat IBAN-tilinumerossa mukana. Italialainen IBAN- tilinumero on aina 27
merkkiä pitkä.
Esimerkki italialaisesta IBANista: IT40S0542811101000000123456, jossa:
IT = Italian ISO-maakoodi
40 = tarkistenumerot (tilikohtaiset)
S = kontrollimerkki
05428 = ABI-koodi eli pankin tunnus
11101 = CAB-koodi eli konttorin tunnus
000000123456 = perustilinumero 12 merkkisenä
IBAN syötetään aina yhtämittaisena katkeamattomana sarjana ilman välilyöntejä,
kauttaviivoja, yhdysviivoja, pisteitä yms.
Italiaan voi maksaa SEPA-maksuja. Eurooppalaisissa maksuissa tarvitaan pankin BIC- eli SWIFT-koodi, jolle on oma kenttänsä Nordeankin verkkopankissa. Italialaista ABI-tunnusta voit käyttää apuna sen selvittämisessä, ellet saa sitä maksun saajalta. Ohjeita:
http://www.computing.surrey.ac.uk/personal/st/A.Gruning/iban/ ja
http://www.swift.com/biconline/index.cfm?fuseaction=display_freesearch- "sökö"
Kyllä kai sepa-maksun voi tehdä myös käteisellä,kun oma kone on sökö enkä pääse tekee maksua netissä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981020- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648