tuolla alempana on näyte pääministerin haastattelusta: tö tö tö öpaut it is tö tö -englannilla.
Tässä on likit kahteen eux.tv-haastatteluun, joissa uusi ulkoministeri Alexander Stubb keskustelee. Hänen ilmaisunsa on selvää ja ilmeikästä, jos meillä on sanottavaa niin nyt meidän ulkoministerimme osaa sen ainakin ilmaista ymmärrettävästi.
http://www.youtube.com/watch?v=wXJknh4vgCw
http://www.youtube.com/watch?v=odfFH2yX3vg&feature=related
Tässä on likit kahteen eux.tv-haastatteluun, joissa uusi ulkoministeri Alexander Stubb keskustelee. Hänen ilmaisunsa on selvää ja ilmeikästä, jos meillä on sanottavaa niin nyt meidän ulkoministerimme osaa sen ainakin ilmaista ymmärrettävästi.
http://www.youtube.com/watch?v=wXJknh4vgCw
http://www.youtube.com/watch?v=odfFH2yX3vg&feature=related
Vastaukset 10
Vanhimmat
kieliä pullollaan ja aina löytyy tulkki, jos ei osaa.
Tärkeintä on se, mitä on korvien välissä. Toki on hienoa,jos osaa kieliä,mutta se ei ole poliittisen toiminnan ehto missään maassa kai.
Kansainvälisessä politiikassa korostuu henkilökohtainen kielitaito, sillä tulkkia voi sujuvasti käyttää yleensä vain virallisissa puheenvuoroissa.
Jos sujuva kielitaito tai rohkeus puhua ymmärrettävästi puutteellisella kielitaidolla puuttuu, korkea-arvoinenkin poliitikko jää ulkopuoliseksi ulkomaisten kollegojensa kanssa seurustellessaan. Tästä on nähty hyviä esimerkkejä pääministeri Vanhasen konferenssimatkoilta.
Samanlaisiin keskusteluohjelmiin joissa Alexander Stubb pärjää erinomaisesti, pääministeri Vanhasta ei voisi edes ajatella, sillä hänen taitonsa eivät riittäisi asian seuraamiseen, omien johtopäätösten tekemiseen ja omalla tankeroenglannilla ajatusten selvittämiseen, toisin sanoen hänellä ei ole kykyä keskustella älykkäästi vieraalla kielellä. Ei sellaisesta ole mitään hyötyä millekään maalle.
Stubb vetää Mattia kölin alta pahemman kerran. Matti on valitettavasti kyläpäällikkötasoa, Nurmijärvikin liian iso Matille. Mutta sitten vasta nauru maistuu, kun kuulisitte keskustan suurenmiehen "pimeys on lähellä kun Mauri jättää pitkän varjon" Pekkarisen englantia, siis suorastaan tahatonta komiikkaa.
Osaako Stub kiinaa vai pitääkö kiinalaiset opettaa puhumaan suomea
purat vaan yleistä pahaa oloasi.Sinulle taitaa olla ihan sama, mitä Vanhanen sanoo tai osaa. Jos haluat olla ilkeä,olet. Ilkeily on sinulle kivaa. Nyt kohteena on Vnahanen, joku toinen päivä joku muu. Vai mitä?
kuin sitä omaansa, mutta mitenkäs on muiden maiden johtajien suomen kielen taito? Monenko ulkomaalaisen valtiomiehen olet nähnyt lukevan puheen suomeksi edes paperista? Paavi toivotti suomeksi hyvät pääsiäiset, mutta siinähän ne sitten taitaakin olla.
Jos suomalainen ministeri yrittää edes lukea puheensa vieraalla kielellä niin kyllä siitä saa heti tuomion, jos ei kaikki äänteet osu täysin kohdilleen. Tämä johtuu siitä, että emme suomessa panosta vieraan kielen puhumiseen kaikkien kielioppisääntöjen pänttäämisen ohella. Paperissa on tyhjä kohta ja siihen pitää raapustaa oikea sana oikeassa muodossa. Opi siinä nyt ääntämään mitään, kun hiljaa pitää papereita raapustella. Jos siinä sitten avaat suusi ja sanot jotain vaikkapa englanniksi, niin olet heti häirikkö ja lennät luokasta ulos ja jälki-istuntolappu tulee perästä kuin yö päivän jälkeen.
Haluan siis sanoa, että mielelläni kuulisin Ranskan presidentin lukevan puheensa Suomessa suomeksi suomalaisille ja tietysti muille kansakunnnille televisioituna ja radioituna! Vaikka hän ei onnistuisi täysin ääntämään kaikkia kielemme kiemuroita, niin en häntä siitä löisi maanrakoon, vaan kiittäisin häntä.
...johtua hänen kielitaidostaan. Hänellä on kuulemma erikoisen hyvä englannin kielen taito.
Kyllähän se aika loogiselta tuntuu, ettei muuten voi kovin läheisiä välejä syntyä muiden maiden edustajiin, jos kielitaito ei ole yhtä hyvä kuin äidinkielenään englantia puhuvalla. Aika kova vaatimus, mutta toisaalta jos tietää valtakunnan politiikkaan menevänsä, pitäisi tajuta että olemme EU:ssa. Eli fiksu opiskelisi kielen. Kielitaidottomat kansanedustajatkin ovat pelkkiä kuplia.
aivan oikea havainto!
Käpylän iltaylioppilas Eero Heinäluomakin oppi englannin 50 000 euron pikakurssilla. Kari Rajamäki ei koskaan edes brieffannut englantia.
Suomen virallinen kieli on EU:n vuoksi myös englanti tai ranska.
Toisaalta se tuntuu liian elitistiseltä ajatella, että vain kielitaitoisilla olisi oikeus pyrkiä kansanedustajiksi. Ongelma varmaan ratkeaa tulevaisuudessa, sillä nykyään kielten opetus on niin tehokasta, että se jo peruskoulun suorittaneilla on vahvassa vedossa. Jos haluaa, on siitä helppo jatkaa.