Eduskunnan rationalisointi

Kyllästynyt äänestäjä

Olisi syytä asettaa kansanedustuslaitoksen ulkopuolinen ja todellisesti riippumaton (esim. joidenkin ulkomaisten yliopistojen professoreitten) työryhmä pohtimaan sitä, voisiko Suomen eduskunta toimia tarpeeksi hyvin pienemmällä kansanedustajien määrällä kuin nyt. Olisiko 100 tai edes 150 edustajaa avustajineen riittävä määrä näin pienessä maassa? Suomessahan on vain n. hieman yli 5 milj. asukasta. Vai onko kenties niin, että kansanedustajiksi pyrkivät aina yhä uudelleen oman edun tavoittelijat?

Nykyisessä tilanteessa suuri osa työpaikoista on pätkätyöpaikkoja. Ottaen huomioon myös sen, että valtio itse suosittelee kansalaisilleen itsehillintää palkankorotusten suhteen, ei uskoisi kansanedustajien pystyvän perustelemaan rehellisesti edes itselleen palkkojensa nousua. Meillähän on EU:ssa ja kunnallishallinnoissa muutenkin paljon edustajia ja päättäjiä, joitten palkanmaksajina ovat myös me samat suomalaiset tavalliset perheelliset ja perheettömät yrittäjät ja työntekijät.

Em. ulkopuolisen yöryhmän tulokset voisi saattaa voimaan yhtä nopeasti (ja välittömästi; saman vaalikauden aikana) kuin eduskunnan palkankorotuksetkin näköjään saatetaan voimaan. Kansanedustajista tulisi pudottaa vaalipiireittään vähiten ääniä saaneet.

Valtion kuuluisi olla kansaa varten, ei toisinpäin.

4

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • budjettiriihi

      Heittolaukauksia 7.8.
      (Kansan Uutiset)
      - Täytyy vain toivoa, etteivät ministerit sorru ryyppäämään Vanhasen johdolla kesken kiihkeiden budjettikiistojen.
      Saattaisi palaa riihen mukana koko kansalle aiottu 452 miljoonan euron viina- ja tupakkaveron alennus.

    • äänestää
      • yksi kirjuri

        joka välittäisi Unionin määräykset internetin ja teeveen avulla kautta koko maan.. sekä interaktiivinen palautejärjestelmä, jolla kansalaiset voisivat antaa näille määräyksille joko siunauksensa tai vastalauseensa ...Jos vastalauseita tulisi tietty määrä, unionin tulisi miettiä juttu uudelleen... Se olisi kansanvaltaa..
        mutta Suomen valtavaa poliitikko- ja virkamieslaumaa, niitä elättivariksia emme todellakaan tarvitse.,


    • Maisa

      KUN SUOMEN TALOUS NOUSI laman jälkeen 1994 jaloilleen - hyvinvointivaltio jäi kontilleen.
      Kun on 400 000:n työtöntä - keksi joku aloittaa puheet työvoimapulasta.
      Eipä haluaisi todeksi uskoa.
      …Suomi on pyörittänyt hyvinvointivaltiotaan selvästi vähemmällä rahalla ja henkilöstöllä kuin muut pohjoismaat.

      KAIKEN HUIPPUNA
      Hallitus alkoi elvyttää lainarahalla!
      Keväällä julkistetun lisätalousarvioehdotuksen mukaan verotusta kevennettäisiin vuositasolla 295 miljoonalla eurolla. -Ehdotus vähentää kuntien verotuloja 113 miljoonaa euroa.
      Nähtäväksi jää, kuka sen kompensoi ja miten.
      Valtion nettolainanotto nousee 1,186 miljardiin euroon. Valtiontalouden alijäämän arvioidaan olevan vuonna 2003 kansantalouden tilinpidon käsitteillä 0,2 prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen.
      Hallitusta on arvosteltu velanoton varaan rakentuvasta veronalennuspolitiikasta. - Veroalen nimissä ei pitäisi valtionvelkaa kasvattaa vastuuttomasti, eikä se ole pitemmänpäälle mahdollistakaan ja kaikenlisäksi kun verokevennysten hyöty häviää irtisanomisiin…
      Entinen valtiovarainministeri Sauli Niinistö tarjosi sanomalehti Kalevan haastattelussa verotuksen keventämistä taloudellisen tilanteen piristysruiskeeksi, mutta samalla varoitti kasvattamasta valtionvelkaa.
      Hän muistutti Saksan rankasta elvytyksestä. ”Koko saksalaisen elvytyksen lopputulos on kaikkien tiedossa - luottamus talouteen katosi eikä kasvua ole näkynyt”. Euroopan komission mukaan euroalueen talouskasvun vauhdittumisessa on merkittäviä riskejä.

      Suomalaisen hyvinvointikoneiston korjaussuunnitelmia jarruttaa itse aiheutetun edellisen laman perintönä tullut velkataakka, jonka pelkät korkokulut ovat vuodessa 3,7 miljardia euroa. Summalla katettaisiin yli 100 000 sairaanhoitajan vuotuiset palkkakulut.

      OLISI AIKA tehdä selvitys kansantaloutemme mahdollisuuksista unionin ulkopuolella.

      EU:n jäsenmaksut nousevat porrastetusti laajenemisen myötä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7989
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2273
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2194
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1764
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1254
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1239
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1158
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      845
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      806
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      750
    Aihe