Sain siskolta käytetyt pihakalusteet. Tummanruskeaa puuta, ehkä voisi olla viljeltyä akaasiaa. Käyttökuntoiset muuten, mutta ovat olleet huonolla hoidolla = suojaamattomina ulkona.
Pinta on nyt harmaa joistain kohden ja ovat kuluneen näköiset.
Miten pinta kannattaisi käsitellä, että se "fiksaantuisi" ? Onko oikea aine valtti, jokin öljy vai mikä? Kannattaako hioa?
KÄYTETYT PUUTARHAKALUSTEET
2
1382
Vastaukset
- minkälaista
pintaa haluat. Rautakaupasta löytyy hyvä terassiin ja ulkokalusteisiin tarkoitettu pesuaine, jolla saa vanhat käsittelyaineet pois. Hiominen tuskin on pesun ja kunnon kuivatuksen jälkeen tarpeen. Sitten vaan uutta pintaa maun mukaan. Valtilla tulee helposti vähän lakkamainen pinta, öljyllä tai vahalla himmeämpi ja luonnollisempi. Ja värejähän löytyy noista kaikista vaikka millä mitalla.
- tein itse
puhdistat vaan irtolian pois ja ostat ruskeaa puuoljyä,on pian uuden näköiset kalustee.
Itellä oli 15v vanhat kestopuiset tuolit ja pöytä. pesin ne painepesurilla ja voitelin ruskealla puuöljyllä ,on kuin uudet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492013Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051707- 931557
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001190Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761182- 671140
- 221027
- 48997
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73946- 45927