Käytiin tuossa eilen ekaa kertaa veneilemässä ja matkassa oli PC,GPS ja siinä merenkulkulaitoksen merikartta PT 2000.Kuinka tarkka tuon pitäsi olla nyt oli heittoa kaikkiin väyliin noin 200m länteen.Onko huono kartta vai pystyykö ikinä ees "luottaa" vai onko vaan sinne päin.
PC GPS
4
916
Vastaukset
Jossain on vikaa, koska kyllä sen pitäisi muutaman metrin tarkkuudella näyttää.
Onhan Asetukset/yksiköt/WGS84 valittu?- vilho.t
Kyllä vaan asetuksissa oli KKJ.Eiköhän nyt korjaannu.
- joko softassa tai GPS:ssä
GPS:n asetuksissa pitää olla ulostuleva data WGS84 ja samoin CD Merikartan valikosta GPS kohdasta GPS-koord. valitaan WGS84.
Voi sanoa, että lähes metrilleen voi sitten luottaa olevansa kartalla oikealla kohdalla, kun kaikki toimii. Oleellista on, että laitteet voi lakata toimimasta ihan koska tahansa ja toisekseen koskaan ei voi tietää, milloin kone näyttää väärin.
Siksipä ensin pitää osata ajaa paperikartalla ja kompassilla...ja ymmärrettävä pitää ne koko ajan esillä ja ajaa niiden kanssa ja sitten varmistaa PC:n näytöstä (eli toissijaisesta apuvälineestä), että itse on samaa mieltä paperikartan kanssa.
Veneilemään ei voi lähteä, jos meinaa luottaa johonkin muuhun kuin itseensä ja paperikarttaan. muistaakseni taitaa olla 1:200 000 eli ei kovin tarkka ole toi karttapohjakaan, eikä kivet näy saaristossa ??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743850Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1873100Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472966Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572461Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3632260- 1601880
- 781575
- 331485
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231398Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391372