Geenivika Muslimeilla???

2169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Se on kyllä aivan muusta kuin muslimeista.

Äänestä

Uskonnollisuutta olisi syytä käsitellä enemmänkin. Siitä voisi kirjoittaa vaikka kirjan. Tuossa on uskonnollisuuden synty pantu geenin syyksi. Aloittaja luulee, että se on geenivika.
Uskonnon synty lienee paremmin selitettävissä ihmisen ja luonnon suhteella. Entisaikojen ihmiset elivät luonnon keskellä ja katselivat ympärilleen, He näkivät paljon sellaista, mitä eivät voineet ymmärtää ja joka pelottikin heitä. Sellaista oli mm. ukkosen pelottava jylinä ja salamointi. Monia asioita ihmiset myös arvostivat ja kunnioittivat.
Älykkäämmät varmaan miettivät selittämättömiä asioita enemmän kuin tyhmemmät. Tyhmemmät vaan sanoivat niitä jokapäiväisiksi.
Nykyäänkin sama ero on keksijöiden ja ei-keksijöiden välillä. Keksijä löytää uusia asioita, koska hän on tarkkailija ja mietiskelee ratkaisuja ongelmiin.
Uskonnollisuus ja henkisyys on mietiskelevien ihmisten asioita. Toisille kelpaa helppo selitys.
Tämä mietiskelyyn taipuvaisuus voi kyllä olla geenienkin aiheuttamaa. Toiset ovat keksijöitä ja toiset eivät ole. Toiset ovat näkijöitä, jotka ennustavat tulevaisuuden tapahtumia, ja toiset eivät sitä usko. Ihmisten lahjakkuus on hyvin erilaista. Uskonnollisuuskin voi olla lahjakkuutta. Onhan se usein mietiskelyä.
Jos uskonnollisuus syntyy helvetillä pelottelulla, niin se on kyllä ihmiselle arvotonta asiaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

http://www.tieteenkuvalehti.com/polopoly.jsp?d=157&a=2884

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu